Polska

Macierewicz rywalizuje z Kamińskim? PiS chce zmian w polskich służbach specjalnych

Polska

Duże zmiany w polskich służbach?
tvn24Duże zmiany w polskich służbach?

Nie cichną spekulacje, kto w rządzie Prawa i Sprawiedliwości obejmie kontrolę nad służbami. Szykować mają się poważne zmiany personalne, ale też zmiany w sposobie funkcjonowania poszczególnych instytucji. PiS proponuje między innymi przywrócenie stanowiska ministra koordynatora służb specjalnych. Materiał magazynu "Polska i świat".

O przywództwo nad polskimi służbami rywalizować mają Antoni Macierewicz z Mariuszem Kamińskim.

Poważne zmiany kadrowe

Obaj politycy nie byli osiągalni, by te spekulacje skomentować.

- Zdecydowanie za wcześnie jest mówić o personaliach, ale z całą pewnością funkcja koordynatora musi być przywrócona - mówi natomiast Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Przywrócenie stanowiska ministra koordynatora służb specjalnych to jednak dopiero początek zmian, jakie najprawdopodobniej zajdą w polskich służbach. Głośno mówi się bowiem o poważnych zmianach personalnych.

Według nieoficjalnych informacji nowym szefem Agencji Wywiadu mógłby zostać gen. Zbigniew Nowek, który piastował już to stanowisko, gdy PiS był u władzy.

ABW, CBA, BOR, SKW

Szefem cywilnego kontrwywiadu, czyli ABW, mógłby zostać płk. Grzegorz Małecki, były sekretarz kolegium ds. służb specjalnych, który ma za sobą bogatą karierę w służbach. W kontekście tego samego stanowiska mówi się jednak również o Erneście Bejdzie, bliskim współpracowniku Mariusza Kamińskiego, który pomagał w założeniu CBA w 2006 roku.

Zmiany szykują się też w Biurze Ochrony Rządu, którego szefem ponownie miałby zostać płk. Andrzej Pawlikowski. W kuluarach mówi się jednak, że to samo stanowisko chcieliby objąć byli żołnierze jednostki specjalnej GROM, którzy na co dzień zajmują się ochroną prezesa Kaczyńskiego.

Wielką niewiadomą jest też los Pawła Wojtunika, obecnego szefa CBA. - O dokonaniach Pawła Wojtunika mogliśmy usłyszeć na taśmach prawdy i to jest dyskwalifikujące dla szefa CBA - mówi Mariusz Błaszczak.

Jednak podsłuchana rozmowa między Pawłem Wojtunikiem a Elżbietą Bieńkowską jest tylko jednym z wielu zarzutów, jakie PiS ma do obecnego szefa CBA. Wojtunik nie tylko zastąpił na stanowisku szefa Biura Mariusza Kamińskiego, ale pozwalniał też wszystkich związanych z nim ludzi i złożył do prokuratury doniesienia na swojego poprzednika.

Równie wiele znaków zapytania jest w służbach wojskowych. Do roli szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego przymierzani są Piotr Bączek, były oficer służby i asystent Antoniego Macierewicza oraz płk Andrzej Kowalski, który był jednym z założycieli SKW, a przez chwilę, w 2007 roku, nawet jej szefem.

Nowi ludzie, nowe instytucje?

Rewolucja kadrowa ma być jednak jedynie pierwszym etapem zmian w polskich służbach. Kolejnym ma być zmiana ich funkcjonowania - zarówno nowy podział kompetencji jak i być może powołanie osobnego Ministerstwa Ochrony Państwa.

Autor: mm / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości