"Polskie obozy śmierci" to "uderzenie i w Polskę, i pomordowanych"

TVN24

TVPByli więźniowie obozu pod ścianą śmierci

Obóz Auschwitz to wstrząsające świadectwo ogromu zbrodni - mówił wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk podczas uroczystości 69. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Podkreślił też, że powtarzające się słowa "polskie obozy śmierci" to uderzenie w Polskę i pamięć o ofiarach.

- Wszystkich nas zgromadziła tutaj pamięć i sprzeciw wobec tego, co nigdy nie powinno było się wydarzyć - powiedział Grabarczyk, podkreślając, że były niemiecki nazistowski obóz Auschwitz-Birkenau stał się "nie tylko symbolicznym, ale najbardziej chyba wstrząsającym, materialnym świadectwem ogromu zbrodni, motywowanej ideologią, nienawiścią i przemocą łamiącą wszystkie prawa boskie i ludzkie".

Straszne dziedzictwo Auschwitz

Grabarczyk, mówiąc o Holokauście, jako o strasznym dziedzictwie, podkreślił, że pamięć o ofiarach należy uczcić dążeniem "do takiej zmiany postaw człowieka, społeczeństw, państw i rządów, by nigdy już w umyśle człowieka nie powstały tak szaleńcze, zbrodnicze koncepcje". - By narody mogły uwierzyć, że swoje aspiracje i marzenia mogą realizować nie przeciwko sobie, nie kosztem drugich, ale w pokoju, przyjaźni, współpracy i wspólnocie wartości - dodał.

Przypomniał postać Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, który w czasie II wojny światowej jako pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów. - Raport ten, mimo starań Rządu Polskiego na Uchodźstwie i osobiście Jana Karskiego, nie spowodował wówczas skutecznych akcji przeciw III Rzeszy, natomiast spotkał się ze sceptycyzmem - zaznaczy Grabarczyk. Dodał, że dopiero po wojnie przerażony świat uwierzył w prawdę o Zagładzie.

"Polskie obozy śmierci" to ignorancja

Wicemarszałek Sejmu zwrócił też uwagę na "oburzająco częste przypadki" informowania o "polskich obozach śmierci".

Określenie to - jak mówił wicemarszałek - formułuje się pod pretekstem stosowania czynnika geograficznego, ignorującego prawdę historyczną i straszny los Polski poddawanej bezprzykładnej okupacji hitlerowskiej. - To uderzenie i w Polskę i pomordowanych w tym obozie zagłady, którzy padają ofiarą zakłamania, nierzetelnej informacji, niedbałości lub zwykłej ignorancji - podkreślił.

W poniedziałek na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz odbyły się uroczystości Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście. W 69. rocznicę wyzwolenia obozu pamięć o ofiarach uczcili byli więźniowie, przedstawiciele świata polityki z wielu krajów, w tym polscy parlamentarzyści i posłowie Knesetu z Izraela.

Autor: adso//kdj/kwoj / Źródło: PAP