Polskie dzieci tyją na potęgę

Polskie dzieci unikają ruchu i tyją na potęgę
Polskie dzieci unikają ruchu i tyją na potęgę
Fakty TVN
Fakty TVNPolskie dzieci unikają ruchu i tyją na potęgę

Polskie dzieci tyją coraz szybciej, co może odwrócić tendencję statystycznego wydłużania się życia. Problemy z nadwagą wynikają z tego, że młodzi Polacy źle się odżywiają, unikają ruchu i spędzają dużo czasu przed komputerem.

Polskie dzieci tyją na potęgę, a dzieje się tak przede wszystkim z powodu złego odżywiania i braku ruchu. Młodzi Polacy wolą bowiem spędzać czas przed komputerem niż na boisku. Według badań niemal połowa 13-letnich chłopców dwie godziny dziennie poświęca w ciągu tygodnia na gry komputerowe, a w weekend ich odsetek rośnie do 70 proc. U dziewczynek jest nieco lepiej, powyżej dwóch godzin spędza przed komputerem w ciągu tygodnia 13,5 proc. z nich, a w weekendy 28,8 proc.

Polskie dzieci nie lubią ruchu

Zgodnie z wynikami badań godzinę dziennie ćwiczy tylko co czwarty polski 11-latek i co dziesiąty 17-latek. Jeszcze mniej ruszają się nastoletnie dziewczęta: godzinę dziennie ćwiczy tylko co 25 17-latka. W porównaniu ze swoimi europejskimi równieśnikami polskie nastolatki ruszają się mało. 13- latków ćwiczących minimum 60 minut dziennie jest o wiele więcej chociażby w Austrii, Finlandii czy Irlandii.

Winni rodzice?

Oprócz braku ruchu powodem, dla którego w Polsce alarmująco rośnie liczba dzieci z nadwagą, jest niewłaściwe odżywianie. Zdaniem Agnieszki Jarosz z Instytutu Żywienia i Żywności rodzice często zapominają, jak ważne jest wpojenie dzieciom właściwych nawyków żywieniowych. - Część osób zwraca na to uwagę, żeby dzieci uczyły się języków, grania na gitarze, a nie patrzy co dziecko zabiera do szkoły, żeby zjeść na drugie śniadanie - podkreśla ekspertka.

Czeka ich krótsze życie

Zaniepokojenie danymi na temat nadwagi wśród polskich dzieci wyraziła również minister sportu i turystyki, Joanna Mucha. - Te dane są rzeczywiście alarmujące - mówi minister. - W ciągu ostatniej dekady podwoiła nam się liczba dzieci z nadwagą. To wymaga bardzo silnej reakcji. Nasze dzieci po prostu nie ruszają się.

- Według danych mówi się o tym, że pokolenie dzisiejszych dzieci to jest pierwsze pokolenie w dziejach świata, które będzie żyło krócej niż rodzice - alarmuje minister sportu i turystyki.

Autor: kg/tr / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości