Polska

"Polski" batalion NATO gotowy do działania

Polska

NATOJednostka NATO pod polskim dowództwem gotowa do działania

Pierwsza znajdująca się pod polskim dowództwem wielonarodowa jednostka NATO jest gotowa do działania. Na poligonie w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie) ćwiczenia zakończył Wielonarodowy Batalion Obrony przed Bronią Masowego Rażenia.

Jednostkę, której dowództwo znajduje się w 4. Pułku Chemicznym w Brodnicy, tworzy ok. 800 żołnierzy z Belgii, Bułgarii, Czech, Francji, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Włoch i Polski.

W czasie czterodniowych ćwiczeń pod kryptonimem „White Cloud'08” (Biała Chmura) batalion sprawdzał zgranie wszystkich narodowych komponentów w rozpoznaniu, identyfikacji i likwidacji skażeń chemicznych, biologicznych oraz radiologicznych. W czasie manewrów żołnierze przećwiczyli 34 różnego rodzaju działania.

- Jednostka jest również przygotowana do wejścia na teren, gdzie mogą występować improwizowane ładunki wybuchowe zawierające środki chemiczne, biologiczne i promieniotwórcze – mówi dowódca batalionu ppłk. Artur Zieliński.

Dyżur bojowy jednostka, jako część 12 zestawu Sił Odpowiedzi NATO (Response Force), zacznie pełnić w styczniu 2009 roku.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: NATO

Pozostałe wiadomości