Polska

Polska zapłaci za ślamazarne sądy

Polska

TVN24Trybunał w Strasburgu nie był łaskawy dla Polski

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu czterokrotnie skazał Polskę za naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Skarb państwa zapłaci w sumie 9,5 tysiąca euro zadośćuczynienia.

Skargi nadesłane z Polski dotyczyły zbyt długiego przetrzymywania w areszcie oraz opieszałej pracy polskich sądów.

Mieszkaniec Śląska, oskarżony o rozbój spędził bez wyroku w areszcie śledczym blisko 6 lat - tyle zajęło sądowi zajęcie się jego sprawą. Pomimo tego, że odbywa obecnie karę więzienia, otrzyma 2 tys euro zadoścuczynienia, bowiem zgodnie z konwencją, każdy obywatel, poza koniecznym tymczasowym aresztowaniem przed osądzeniem ma prawo pozostania na wolności.

Kolejne sprawy dotyczą długości postępowania. I tak sądowi w Rzeszowie podjęcie decyzji o przyznaniu spadku zajęło blisko 11 lat, zaś sądy w Rypinie i Włocławku przez 7 lat prowadziły sprawę podziąłu majątku. I za to Polska zapłaci skarżącemu 3,600 euro.

Najbardziej kuriozalna jest jednak sytuacja właściciela działki przejętej od miasta Krosna. Działka nie miała zapewnionego dojazdu. Proces w tej sprawie trwał 19 lat. Za straty moralne właściciel niefortunnej działki otrzymał 2,5 tysiąca euro.

ma

Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości