Polska wolna od wojny polsko-polskiej

Polska wolna od wojny polsko-polskiej
Polska wolna od wojny polsko-polskiej
TVN24/ fot. PAP
TVN24/ fot. PAPPolska wolna od wojny polsko-polskiej

- Sprzeciwiamy się wykluczaniu i dyskredytacji przeciwników politycznych. Nie odmawiamy nikomu prawa do nazywania się patriotą. Jesteśmy krytykami pozbawiania swoich rywali godności i dobrej woli - to tylko niektóre hasła z deklaracji programowej ugrupowania "Polska jest Najważniejsza". Dziś w Katowicach politycy przedstawili trzy najważniejsze punkty.

Na konferencji pojawiła się przewodnicząca PJN Joanna Kluzik-Rostkowska, Elżbieta Jakubiak, Paweł Poncyljusz i Marek Migalski. Powiedzieli, że deklaracja ideowa jest wstępem do tworzonego programu. Składa się z trzech punktów: ideowych korzeni, tego, co PJN chce osiągnąć, i jakie są polityczne marzenia jego działaczy.

Tradycja republikańska

Deklaracja cz. I (TVN24)
Deklaracja cz. I (TVN24)TVN24

W pierwszej części Marek Migalski oświadczył, że tradycja przyświecająca PJN to tradycja republikańska. - Przywiązanie do idei wolności i budowania wspólnoty. Wolność jest dla nas wartością pierwszorzędną. Zarówno w wymiarze indywidualnym jak i społecznym. Pragniemy wolności przekonań, słowa i wolności ekonomicznej - wymieniał polityk.

Wśród istotnych wartości znajduje się także tradycja konserwatywna i chrześcijańska. W deklaracji jest jednak punkt, który mówi, że "przeszłość nie jest balastem utrudniającym rozwój".

- W imię wolności żądamy pełnego respektowania praw mniejszości i osób niewierzących - powiedział Migalski.

Krytyka wojny polsko-polskiej

Deklaracja cz. II (TVN24)
Deklaracja cz. II (TVN24)TVN24

Elżbieta Jakubiak wyliczała z kolei, co PJN chce ociągnąć. Punktem najważniejszym wydają się być warunki debaty publicznej. - Rywalizacja jest konieczna, ale sprzeciwiamy się wykluczaniu i dyskredytacji przeciwników politycznych. Nie odmawiamy nikomu prawa do nazywania się patriotą. Jesteśmy krytykami pozbawiania swoich rywali godności i dobrej woli. Jesteśmy krytykami wojny polsko-polskiej - oświadczyła posłanka.

DEKLARACJA IDEOWA PJN - czytaj

Polska zasobna

Wśród marzeń PJN znajdują się hasła Polski bezpiecznej, zasobnej, sprawiedliwej i wolnej. Kluczowa jest tutaj wg. ugrupowania dyplomacja.

Deklaracja cz. III (TVN24)
Deklaracja cz. III (TVN24)TVN24

- Polityka międzynarodowa ma być roztropna w formie i stanowcza w treści. Zdecydowana i pragmatyczna. Nie może być agresywna, ani na pozór rozsądna, a w istocie ugodowa. Wiemy, że możliwe jest takie uprawianie polityki by nasz kraj był szanowany, wysłuchiwany i poważany ale także lubiany i traktowany jako rzetelny sojusznik - mówił Paweł Poncyliusz.

Stwierdził też, że wiarygodność i międzynarodowa pozycja Polski zależą od sposobu w jaki zostanie wyjaśniona katastrofa smoleńska. - Jest to szczególnie ważne teraz, gdy trwa proces ustalania nowej geopolitycznej struktury nie tylko naszej naszej części Europy, lecz także nowego ładu w polityce światowej - oświadczył polityk.

To ważne 10 lat

Na koniec Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała, że przed Polską jest 10 ważnych lat. W związku z tym potrzebna jest twarda ale i współpracująca z rządem opozycja.

Marek Migalski dodał, że program do którego deklaracja jest wstępem, będzie pisany w konsultacjach z osobami, które zarejestrowały się na stronie "Polska jest najważniejsza". - Zalogowanych jest już 12 tys. ludzi - powiedział Migalski.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/ fot. PAP

Pozostałe wiadomości