TVN24 | Polska

Prezes PiS wręczył nagrodę "niezwykłej osobie", która "dokonała rzeczy wielkich"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/b
Źródło:
TVN24, PAP
TVN24Jarosław Kaczyński wręcza nagrodę na kongresie "Polska Wielki Projekt"

Jest pani kimś na polskiej, europejskiej, światowej scenie artystycznej niezwykłym. Kimś, kto dokonał naprawdę rzeczy wielkich - mówił na kongresie "Polska Wielki Projekt" prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, wręczając rzeźbiarce Ludwice Ogorzelec Nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dodał, że "nieczęsto się zdarza, że ktoś, kto jest artystą o znaczeniu międzynarodowym ma też w swoim życiorysie piękny fragment walki o wolną Polskę".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Uroczystość przyznania nagrody odbyła się w sobotę podczas kongresu "Polska Wielki Projekt". Jak mówił prezes PiS, to wielki zaszczyt wręczyć nagrodę artystce, która tworzy coś, co jest "nową, oryginalną i trudną dziedziną sztuki, którą można określić jako rzeźba w przestrzeni, jako organizowanie przestrzeni, dostrzeganie w przestrzeni walorów artystycznych, także metafizycznych, jako przedsięwzięcie niesłychanie trudne, wymagające wyobraźni, intuicji, wiedzy w różnych dziedzinach".

- Wiem, że pani jest bardzo dobrze zorientowana nawet w tak odległych, wydawałoby się, od sztuki dziedzinach jak fizyka i jej prawa. Krótko mówiąc, jest pani kimś na polskiej, europejskiej, światowej scenie artystycznej niezwykłym. Kimś, kto dokonał naprawdę rzeczy wielkich - powiedział do laureatki Kaczyński.

W życiorysie artystki "piękny fragment walki o wolną Polskę"

Prezes PiS zwrócił uwagę, że rzeźbiarka ma "jeszcze jeden niezwykły walor". - Nieczęsto się zdarza, że ktoś, kto jest artystą w całym tego słowa znaczeniu - artystą o znaczeniu międzynarodowym - ma też w swoim życiorysie piękny fragment walki o wolną Polskę. A pani właśnie taką część młodzieńczego wtedy jeszcze życiorysu ma. Jako działaczka najbardziej radykalnej spośród tych szerzej znanych grup podziemia, czyli Solidarności Walczącej - zwrócił się do Ludwiki Ogorzelec.

- Chciałem i za tę działalność pani serdecznie podziękować. To naprawdę niezwykłe, że osoba wydawałoby się i - ponieważ troszkę znam środowiska plastyczne - skoncentrowana na zupełnie innych sprawach, podjęła się tej trudnej, niełatwej wtedy, ryzykownej walki - zaznaczył.

Prezes PiS pogratulował Ludwice Ogorzelec, że choć "nie szuka wsparcia różnego rodzaju głównych nurtów", udało jej się przebić na światowej scenie artystycznej. - To też jest coś, co niezmiernie rzadko się zdarza i wymaga naprawdę wielkiego talentu, ale także i siły charakteru - stwierdził Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński wręcza nagrodę Ludwice Ogorzelec na kongresie "Polska Wielki Projekt"Materiały organizatora

"Potrafi łączyć ze sobą różne siły kultury i natury"

Głos zabrał także premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że tradycja i nowoczesność nie muszą się wcale wykluczać. - Jest to sprzeczność wymyślona. Myślę, że widać to w twórczości pani Ludwiki Ogorzelec - powiedział premier.

- Ta nowoczesność, która z tych różnych form krystalizacji przestrzeni przebija do nas i krzyczy, jednocześnie łączy w sobie linie historii i linie przeszłości i przyszłości. Łączy w sobie tradycję wielu nauk, wielu dziedzin a jednocześnie łączy je ze współczesnością - w jakimś sensie sięgając w przyszłość - łączy z kolejnymi pokoleniami - powiedział Morawiecki.

Zwrócił uwagę, że laureatka w swojej twórczości używa wielu materiałów - drewna, metalu, materiałów naturalnych, ale także sztucznych - stworzonych przez człowieka. - Artystka potrafi łączyć ze sobą różne siły kultury i natury. Można powiedzieć łączy chaos z porządkiem, z ładem; wprowadza ten ład, poszukuje go - powiedział premier. Jak podkreślił - to coś absolutne wyjątkowego na rzeźbiarskim firmamencie.

Zaznaczył, że z odwagą tworzyła także poza granicami kraju. Wspomniał, że jej dokonania zostały doceniona w takich krajach jak: Stany Zjednoczone, Japonia, Kanada, Australia, Francja, Włochy, Niemcy, Szwajcaria czy Szwecja. - Wreszcie zaczyna być doceniane także w Polsce - powiedział premier Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów przypomniał, że Ludwika Ogorzelec jest osobą, która walczyła o wolną Polskę. - Jako ósmoklasistka zaprotestowała przeciwko świętowaniu akademii szkolnej z okazji 50. rocznicy rewolucji październikowej, a więc była zadziorna, niepokorna i to jej zostało. Potem, w latach 80. działała w Solidarności Walczącej, a następnie w 1985 roku wyjechała, jako łączniczka do Francji - wspomniał premier.

Nawiązał także do tegorocznego hasła Kongresu "XXI wiek - bezpieczeństwo i kultura". Przywołał słowa patrona nagrody prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który mówił, że "nie możemy poprzestać tylko na walce o polską rację stanu, bo jeżeli będziemy koncentrowali się tylko na niej, a nie zwrócimy uwagi na kulturę, to będzie to dalece niewystarczające, nie stworzymy tego państwa, społeczeństwa, które będzie żyło pełną piersią, będzie rzeczywiście korzystało z tego, co najpiękniejsze w naszej kulturze, w naszej historii, tego, co w nietypowy sposób tak pięknie łączy naszą tegoroczną laureatkę z laureatami z poprzednich lat".

Artystka z międzynarodowym uznaniem

Z okazji ostatniej (wciąż trwającej) wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, przypomniano, że Ludwika Ogorzelec ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu w 1983 roku.

Rzeźbiarka od 1985 roku mieszka w Paryżu. W latach 1985–1987 kontynuowała swój autorski program twórczy w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu.

Już w 1986 wystawiała w salonach de la Jeune Sculpture, d’Automne, Réalités Nouvelles, de mai 44e. Rozpoczęła wówczas współpracę z prestiżową Galerie Barbier Beltz w Paryżu. W kolejnych latach realizowała prace w Szwecji, USA, Grecji, Szwajcarii, Japonii, Kostaryce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, Hiszpanii, Australii, Kanadzie, Chinach, Korei Południowej, Bangladeszu, a także w Polsce. W wielu państwach wielokrotnie.

Prawie zawsze jej pokazy, a później prace site-specific, były wydarzeniami przyciągającymi uwagę mediów. Krytycy pisali o jej nowatorskim widzeniu rzeźby i przestrzeni, zwłaszcza w latach 80. i 90., o oryginalnej estetyce jej prac.

W 2007 roku w 25. rocznicę powstania "Solidarności Walczącej" została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Na swoim koncie ma także nagrody takie jak Prix du Conseil National i The Pollock – Krasner Grant.

Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest twórcom, których dzieła przyczyniają się do "lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość". Dotychczasowymi laureatami tego wyróżnienia byli m.in. Lech Majewski, Jerzy Kalina, Antoni Libera, Andrzej Nowak oraz Jarosław Marek Rymkiewicz.

Organizatorem kongresu jest Fundacja Polska Wielki Projekt. Tegoroczna, XI edycja kongresu, która zakończyła się w sobotę, odbyła się pod hasłem "XXI wiek - Bezpieczeństwo - Kultura".

Autor:mjz/b

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Materiały organizatora