Szydło o Brexicie: liczą się gwarancje dla polskich obywateli

Polska

Aktualizacja:
tvn24Premier z wizytą w Londynie (materiał "Faktów" TVN)

Wielka Brytania i Polska to bliscy sojusznicy w UE. Chcemy nimi pozostać po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedziała premier Theresa May po polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych w Londynie.

May podkreśliła, że relacje między wielką Brytanią a Polską są ważne dla bezpieczeństwa i rozwoju obydwu państw. - To partnerstwo chcemy wzmocnić w momencie, kiedy Wielka Brytania będzie wychodzić z Unii Europejskiej - powiedziała. - Wielka Brytania i Polska to bliscy sojusznicy w UE. Chcemy pozostać takimi sojusznikami po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - zadeklarowała May. May podkreśliła, że 15 miliardów funtów to łączna kwota handlu między Polską a Wielką Brytanią i rośnie z roku na rok. - Chcemy wspierać wymianę handlową za pomocą wspierania małych przedsiębiorstw - powiedziała.

- Chcemy wzmocnić więzy między Polakami a Brytyjczykami, tutaj na Downing Street powitaliśmy dzisiaj przedstawicieli Polonii, dziękując im za ich wkład w nasze społeczeństwo, od biznesu przez medycynę, działalność akademicką czy też sztukę - mówiła May. Jak przekonywała, celem jest dalsze zbliżanie Polaków i Brytyjczyków. Premier Wielkiej Brytanii zadeklarowała też, że chce poszerzyć współpracę obu państw w zakresie badań i rozwoju. May poinformowała, że rozmawiała z premier Beatą Szydło m.in. o tym, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo naszych obywateli. - Jako dwaj ważni gracze NATO odgrywamy istotną rolę, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko naszym sojusznikom w Europie, ale na całym świecie - podkreśliła. Premier Wielkiej Brytanii powiedziała też, że rozmowa z Szydło dotyczyła wzmocnienia wschodniej flanki NATO, "aby zapobiec tam agresji ze Wschodu". - Nasza współpraca obejmuje również pokój i stabilność na Ukrainie, oba nasze kraje w dalszym ciągu podtrzymują konieczność utrzymania sankcji wobec Rosji - podkreśliła May.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May podsumowała polsko-brytyjskie konsultacjetvn24

Szydło dziękuje May

- Dziękuję premier Theresie May za pomoc i wsparcie udzielone Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii - powiedziała premier Beata Szydło. Podziękowała szefowej brytyjskiego rządu za "symboliczne dwa gesty", które - mówiła Szydło - May wykonała w stosunku do Polski i Polaków mieszkających w wielkiej Brytanii. - Dziękuję, że mogłyśmy wspólnie złożyć kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym bohaterskich polskich lotników, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, walcząc o wolność Wielkiej Brytanii, ale też o wolność Europy, nas wszystkich. Dziękuję, że mogłyśmy również porozmawiać z weteranami II wojny światowej - powiedziała Szydło na wspólnej konferencji prasowej z szefową brytyjskiego rządu. Premier Polski i premier Wielkiej Brytanii w poniedziałek złożyły wieńce przed Pomnikiem Polskich Lotników w Northolt na przedmieściach Londynu. Polska premier podziękowała też May za zaproszenie do rezydencji na Downing Street 10 przedstawicieli organizacji polonijnych. - Bezprecedensowym dla mnie wydarzeniem jest zaproszenie tutaj, do siedziby na Downing Street, przedstawicieli społeczności polskiej mieszkającej w Wielkiej Brytanii - powiedziała Szydło. - Dziękuję za to docenienie Polski, za docenienie Polaków. Chcę też podziękować pani premier za pomoc i wsparcie, jakie otrzymali nasi obywatele mieszkający w Wielkiej Brytanii. Wtedy, gdy były akty przemocy, gdy były wydarzenia smutne dla nas wszystkich, na prośbę moją i ministrów pani premier natychmiast zareagowała i dzisiaj razem prowadzimy działania, by Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii byli bezpieczni - powiedziała Szydło.

Jakie konsekwencje Brexitu?

- Z punktu widzenia Polski bardzo istotne jest to, jakie gwarancje będą mieli obywatele polscy mieszkający i pracujący w Wielkiej Brytanii, ale łączy się to z tym, jakie gwarancje będą mieli obywatele brytyjscy, którzy będą mieszkali i pracowali w innych krajach Unii Europejskiej, a więc jest to nasza wspólna sprawa - powiedziała Szydło, odnosząc się do pytania jednego z dziennikarzy o konsekwencje Brexitu dla obu krajów. - Musimy razem w toku negocjacji wydyskutować takie rozwiązania, które zarówno dla obywateli Unii Europejskiej, w tym dla Polaków, jak i dla obywateli Wielkiej Brytanii będą najkorzystniejsze i będą przede wszystkim akceptowalne przez obydwie strony - podkreśliła premier. Dodała też, że negocjacje dotyczące tej sprawy będą prowadzone w formule UE-Wielka Brytania. Szydło zapewniła, że Polska na pewno będzie brała aktywny udział w tych negocjacjach.

Będą dalsze konsultacje

Szefowa polskiego rządu poinformowała, że konsultacje między Polską a Wielką Brytanią będą "kontynuowane w roku przyszłym". - Będziemy w takiej formule spotykali się i omawiali najistotniejsze kwestie dotyczące realizacji naszych wzajemnych relacji - dodała. - Zdajemy sobie sprawę, że rząd Wielkiej Brytanii niezbyt często prowadzi takie konsultacje międzyrządowe, więc tym bardziej dla nas jest to ważne - zaznaczyła Szydło. Polska premier podkreśliła również, że w poruszanych w ramach konsultacji sprawach - m.in. dwustronnych relacji gospodarczych i naukowych oraz realizacji postanowień szczytu NATO w Warszawie - rządy obu krajów doszły do "konkretnych porozumień", które "przekładają się już na określony harmonogram działań". - Umówiliśmy się na kolejne rozmowy, na kolejne spotkania, które będą realizowane w najbliższych miesiącach - dodała.

Przedstawiciele polskiego rządu w Londynie

Wizyta rozpoczęła się od powitania przez premier May członków polskiego rządu na lotnisku w bazie RAF w Northolt.

Następnie szefowe obu rządów udały się przed Pomnik Polskich Lotników, gdzie oddały hołd polskim pilotom walczącym w II wojnie światowej.

Monument w Northolt nieopodal bazy RAF upamiętnia m.in. polskich lotników Dywizjonu 303, którzy w czasie bitwy o Anglię zestrzelili 101 niemieckich samolotów. Pomnik został wzniesiony w 1948 r. Co roku we wrześniu jest jednym z głównych miejsc obchodów rocznicy bitwy o Anglię.

Towarzyszyli ministrowie

Do Londynu razem z szefową polskiego rządu udali się wicepremier oraz minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, szef MON Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed oraz wiceminister nauki Łukasz Szumowski.

Przed wyjazdem Beata Szydło podkreślała, że do tej pory tylko Francja prowadziła konsultacje międzyrządowe z Wielką Brytanią. Z inicjatywą zorganizowania konsultacji międzyrządowych wyszła szefowa polskiego rządu podczas wizyty premier May w Warszawie w lipcu.

W poniedziałkowym wydaniu "The Daily Telegraph" opublikowany został artykuł Beaty Szydło, w którym premier podkreślała, jak ważne są relacje polsko-brytyjskie.

Autor: kg,mw/adso / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24