"Unia Europejska jest jak powietrze. Dopiero kiedy ją stracimy, poczujemy jak dla nas jest ważna i istotna"

Źródło:
TVN24
"Unia Europejska jest jak powietrze. Dopiero kiedy ją stracimy, poczujemy jak dla nas jest ważna i istotna"
"Unia Europejska jest jak powietrze. Dopiero kiedy ją stracimy, poczujemy jak dla nas jest ważna i istotna"TVN24
wideo 2/5
"Unia Europejska jest jak powietrze. Dopiero kiedy ją stracimy, poczujemy jak dla nas jest ważna i istotna"TVN24

Polexit na razie nam nie grozi. Ja jestem raczej spokojny - powiedział w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" w TVN24 profesor Klaus Bachmann, przypominając "wypadek przy pracy" w Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem, David Cameron nie chciał wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zdaniem profesora Normana Daviesa "naród brytyjski był wprowadzony w błąd przez polityków, którzy nie rozumieją UE". - Dla młodych ludzi najbardziej konkretnym argumentem przeciw wychodzeniu z Unii jest chociażby to, ile będzie kosztowała minuta połączenia z Unią Europejską. To pokazuje nam bardzo konkretny wymiar tego, jak możemy dostać po kieszeniach - powiedziała Anna Radwan, prezes In.Europa.

W połowie listopada rządy Polski i Węgier oświadczyły, że nie godzą się na rozporządzenie, które wprowadza zasadę warunkowania dostępu do środków unijnych przestrzeganiem zasady praworządności i w związku z tym mogą zawetować projekt ram finansowych UE na lata 2021-2027.

Kolejne rozmowy budżetowe na najwyższym szczeblu odbędą się 10-11 grudnia podczas szczytu UE. Unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania obecnej sytuacji.

Z telefonicznego sondażu przeprowadzonego przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że 87 procent badanych uważa, że Polska powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej. Przeciwnego zdania jest 8 procent respondentów.

"Duża część polityki międzynarodowej dokonuje się poprzez Unię Europejską, to nadaje znacznie większą siłę"

Goście specjalnego wydania "Faktów po Faktach" w TVN24 - Anna Radwan, prezes In.Europa, Aleksander Smolar (Fundacja im. Stefana Batorego), profesor Klaus Bachmann (Uniwersytet SWPS) oraz profesor Norman Davies, historyk - rozmawiali o tym, jak ważna jest Unia Europejska.

- Unia Europejska stwarza poczucie przynależności do wielkiej rodziny państw europejskich, możliwości rozwoju i otwarcia na Europę i świat, nie ma tego poczucia zamknięcia przez wrogów z dwóch stron czy czasami większej ilości stron. Członkowie Unii należą również do NATO, w tym sensie Unia Europejska razem z NATO tworzą militarne poczucie bezpieczeństwa i jeżeli chodzi o politykę międzynarodową - mówił Aleksander Smolar.

- Duża część polityki międzynarodowej dokonuje się nie między stolicami narodowymi a innymi państwami, tylko poprzez Unię Europejską i to nadaje znacznie większą siłę, większe możliwości zrealizowania naszych interesów - dodał.

Smolar: duża część polityki międzynarodowej dokonuje się poprzez Unię Europejską, to nadaje znacznie większą siłę
Smolar: duża część polityki międzynarodowej dokonuje się poprzez Unię Europejską, to nadaje znacznie większą siłęTVN24

"Musimy doprowadzić teraz do tego, żeby debata o Unii Europejskiej, o korzyściach, była prowadzona otwarcie"

Anna Radwan zauważyła, że "zbliża się koniec roku, a my nie podsumowujemy sukcesów Polski na arenie międzynarodowej, tylko musimy przekonywać i prowadzić dyskusje, jak Unia Europejska jest ważna".

Przyznała, że dla niej "niesłychanie niepokojący jest ten język, który słyszymy ostatnio ze strony Prawa i Sprawiedliwości".

- Jeśli chodzi o naszą rolę na arenie międzynarodowej, to w dzisiejszych czasach, mniej więcej od pięciu lat, widzimy regres, chociażby w polityce związanej w Białorusią. Brak obecności polskiej polityki zagranicznej jest bardzo widoczny - skomentowała.

- Jak to będzie w przyszłości? Musimy doprowadzić teraz do tego, żeby ta debata o Unii Europejskiej, o korzyściach, o tym, co przed nami, była prowadzona otwarcie i żeby nie było takiej sytuacji, że Prawo i Sprawiedliwość dąży do tego, żeby narrację antyeuropejską zdominować - dodała.

Bachmann o polexicie: moim zdaniem na razie nam nie grozi

Profesor Klaus Bachmann przypomniał "wypadek przy pracy" w Wielkiej Brytanii. Jak ocenił, David Cameron "nigdy nie chciał wyprowadzić Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej".

Jego zdaniem, polexit "na razie nam nie grozi". - Ja jestem raczej spokojny - zapewnił.

Profesor Klaus Bachmann o polexicie: moim zdaniem na razie nam nie grozi
Profesor Klaus Bachmann o polexicie: moim zdaniem na razie nam nie groziTVN24

"Naród brytyjski był wprowadzony w błąd przez polityków, którzy nie rozumieją Unii Europejskiej"

Profesor Norman Davies skomentował, że "niestety różne postawy, różne kłamstwa mają swoją siłę". - Moim zdaniem naród brytyjski był wprowadzony w błąd przez polityków, którzy nie rozumieją, nie chcą rozumieć Unii Europejskiej - ocenił.

- Ciągle mówiono, że my mamy prawo jako suwerenne państwo kontrolować nasze granice, nie rozumieją, że każda granica na świecie ma dwie strony. Granica nie jest nasza, granica zawsze jest wspólna - zaznaczył.

Według profesora, "mało kto po stronie brexitu rozumie, jak Unia działa".

Profesor Norman Davies: naród brytyjski był wprowadzony w błąd przez polityków, którzy nie rozumieją Unii Europejskiej
Profesor Norman Davies: naród brytyjski był wprowadzony w błąd przez polityków, którzy nie rozumieją Unii EuropejskiejTVN24

"To pokazuje nam bardzo konkretny wymiar tego, jak możemy dostać po kieszeniach"

Anna Radwan była pytana, czy młodzi ludzie mają genetycznie zakodowaną przynależność do Unii Europejskiej, czy mogą ulec kłamstwom. - Dla młodych ludzi najbardziej konkretnym argumentem przeciw wychodzeniu z Unii jest chociażby to, ile będzie kosztowała minuta połączenia z Unią Europejską. To będzie około 5 złotych. To pokazuje nam bardzo konkretny wymiar tego, jak możemy dostać po kieszeniach - powiedziała.

- Trudno mi jest jasno i jednoznacznie powiedzieć, czy młodzi ludzie wierzą, że Unia Europejska to jest największe osiągnięcie Polski po II wojnie światowej - mówiła. - Unia Europejska jest jak powietrze. Dopiero kiedy ją stracimy, poczujemy, jak dla nas jest ważna i istotna - dodała.

"Unia Europejska jest jak powietrze. Dopiero kiedy ją stracimy, poczujemy jak dla nas jest ważna i istotna"
"Unia Europejska jest jak powietrze. Dopiero kiedy ją stracimy, poczujemy jak dla nas jest ważna i istotna"TVN24

"To wszystko osłabia siły oddziaływania kłamstwa"

Aleksander Smolar zwrócił uwagę na "to, co się dzieje w tej chwili". - Spadek efektywności, spadek popularności rządu, spadek popularności dramatyczny Jarosława Kaczyńskiego, to wszystko osłabia siły oddziaływania kłamstwa - mówił.

Choć jak dodał, "to nie chodzi tylko o kłamstwa". - To jest w istocie bardzo ważna wojna kulturowa - powiedział.

"Tendencje w społeczeństwie są zupełnie inne niż te, które rząd chce społeczeństwu narzucić"

- Głębsze tendencje cywilizacyjne wskazują na to, że część Polaków, która głosuje na PiS, jeżeli chodzi o świat wartości, ma inne wyobrażenia o tym świecie niż PiS - skomentował profesor Bachmann.

- To jest moja odpowiedź na pytanie, czy to, co widzimy to jest naród polski, czy to po prostu jest wypadek przy pracy. Dla mnie to jest wypadek przy pracy, bo ja widzę i to już od wielu lat, że tendencje w społeczeństwie są zupełnie inne niż te, które ten rząd chce społeczeństwu narzucić - ocenił.

"Chyba Polska najlepiej na świecie wie dokąd prowadzi egoizm narodowy"

Profesor Davies przyznał z kolei, że "chyba Polska najlepiej na świecie wie, dokąd prowadzi egoizm narodowy, gdzie chcemy walczyć o swoje bez sojuszników, bez sąsiadów".

- Są różnice nie tylko w Unii, ale w każdym kraju. Nie można powiedzieć, że Polska jest jednolita. Każdy kraj jest, jeśli chodzi o wartości, o poglądy, pluralistyczny. Polska ma swój głos, jak każdy w Unii, ale Unia działa na podstawie tolerancji w ramach tych ogólnych wartości - mówił.

Zaznaczył, że "suwerenność Polski nie jest zagrożona w Unii, tak jak suwerenność brytyjska nie była zagrożona w Unii". - My zobaczymy niedługo, jak wygląda życie poza wspólnotą europejską. Ja jestem przekonany, że nasza przyszłość będzie o wiele gorsza, niż była do tego momentu - skomentował.

"Dzisiaj patrząc na to, co się dzieje pokazuje mi, że PiS dąży do mocnego antyeuropejskiego kursu"

- Liczmy na to, że pod koniec tygodnia wyjdziemy nie na tarczy, a z tarczą. To nie tylko Polacy, ale też cała Europa czeka na te pieniądze, przedsiębiorcy, rolnicy, każdy sektor. Tutaj nie może być pola do tego, żeby jakiekolwiek negocjacje były toczone. Po prostu te pieniądze się ludziom należą - powiedziała Radwan.

- Ja do niedawna też wątpiłam w pojęcie polexitu. Wydawało mi się, że to jest gruba przesada, ale dzisiaj patrząc na to, co się dzieje, przede wszystkim w kwestii weta, to pokazuje mi, że PiS dąży do mocnego antyeuropejskiego kursu - oceniła.

- Nie chciałabym, żebyśmy przypadkiem wyszli z Unii Europejskiej - podsumowała.

Autorka/Autor:kb/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24