Polska

Polska służba zdrowia jedną z najgorszych w Europie

Polska

Olszewski: jakość leczenia w Polsce poprawia się z roku na rok
tvn24W rankingu oceniane były m.in. czas oczekiwania na świadczenia medyczne czy przestrzeganie praw pacjenta

Fatalny wynik polskiej służby zdrowia w Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia (EHCI). Wyprzedziliśmy tylko pięć krajów w badaniu, w którym oceniano 37 europejskich systemów ochrony zdrowia w 2014 roku. Pogrąża nas m.in. długi okres oczekiwania na leczenie raka. Jako silny punkt wymieniono opiekę kardiologiczną.

Takie samo 32. miejsce Polska zajmowała w poprzednim rankingu, dotyczącym 2013 roku.

"Polska musi wziąć się w garść i zająć takimi kwestiami, jak niebezpiecznie długi okres oczekiwania na leczenie raka, zakażenia wewnątrzszpitalne, przywrócenie sprawiedliwości w służbie zdrowia, likwidacja anachronicznego zakazu aborcji i odbudowanie profilaktyki w leczeniu uzależnienia od tytoniu i alkoholu (...) Natomiast silnym punktem polskiej służby zdrowia jest opieka kardiologiczna" - czytamy w informacji prasowej dotyczącej badania.

"Pacjent jest najważniejszy"

- Jesteśmy dokładnie na tym samym miejscu, na którym byliśmy wcześniej, ale bierzemy to wszystko pod uwagę. Pacjent jest najważniejszy. Jakość leczenia w Polsce poprawia się z roku na rok, choć nie jest do końca satysfakcjonująca. Stąd te zmiany ministra (Bartosza - red.) Arłukowicza i rządu, jak choćby pakiet onkologiczny, pakiet kolejkowy, jak również finansowanie na bazie efektywności, a nie samego uczestnictwa w systemie - komentuje wyniki badania poseł PO Paweł Olszewski.

Bardziej krytyczna jest jednak opozycja. - PO miała siedem lat, żeby poprawić sytuację, mieli idealne warunki. A jak wygląda sytuacja, każdy widzi - ocenia rzecznik PiS Marcin Mastalerek. - My widzieliśmy, jak wprowadzał Arłukowicz pakiet onkologiczny i jak "skracały się kolejki". Wydłużyły się! Problem jest w zarządzaniu służbą zdrowia - zauważa z kolei rzecznik SLD Dariusz Joński.

"Wyniki Polski są niezaprzeczalnie słabe"

Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia to ranking opracowywany na podstawie ogólnodostępnych danych statystycznych, ankiet wypełnianych przez pacjentów oraz niezależnych badań, prowadzonych przez prywatną firmę Health Consumer Powerhouse (HCP). Ranking EHCI stanowi wzorzec dla Komisji Europejskiej, która ma zamiar wprowadzić systematyczne oceny służby zdrowia w krajach członkowskich.

W rankingu oceniane były m.in.: przestrzeganie praw pacjenta, czas oczekiwania na świadczenia medyczne, śmiertelność niemowląt, przeżywalność w przypadku chorób nowotworowych, zakres świadczeń gwarantowanych, działania profilaktyczne i dostępność nowych leków. Na pierwszej pozycji uplasowała się Holandia z 898 punktami na 1000 możliwych, na drugiej Szwajcaria (855 pkt.), a na trzeciej Norwegia (851 pkt.). Powyżej 800 punktów uzyskało jeszcze sześć państw: Finlandia (846 pkt.), Dania (836 pkt.), Belgia (820 pkt.), Islandia (818 pkt.), Luksemburg (814 pkt.) i Niemcy (812 pkt.). W komunikacie prasowym firmy opracowującej ranking napisano, że jak na duży, należący do Unii Europejskiej kraj środkowoeuropejski, wyniki Polski są "niezaprzeczalnie słabe" (nasz kraj otrzymał 511 punktów).

W ogólnej ocenie Polska wyprzedziła jedynie Litwę, Serbię, Czarnogórę, Rumunię oraz Bośnię i Hercegowinę.

Autor: eos//rzw / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości