Polska

"Lewactwo zalęgło się w tym ONZ-ecie". Reakcje posłów PiS na międzynarodową krytykę

Polska

tvn24Polska została skrytykowana przez ONZ

- Wie pan, to robi wrażenie, ale to nie jest wyrocznia - tak na krytyczne uwagi ONZ skierowane pod adresem Polski zareagował poseł klubu PiS Tadeusz Cymański. Te i inne słowa wypowiedziane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości świadczą o tym, że zarzutów ONZ nie oceniają jako poważne. MSZ wystosowało nawet komunikat w tej sprawie. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.

Przedstawiciele państw z całego świata we wtorek skrytykowali Polskę na forum Rady Praw Człowieka ONZ. Przedmiotem krytyki była reforma sądownictwa, sytuacja w Trybunale Konstytucyjnym, niedostateczna walka z dyskryminacją oraz brak związków partnerskich.

- Lewactwo zalęgło się w tym ONZ-ecie - tak poseł PiS Stanisław Pięta skomentował wnioski ONZ.

Rada Praw Człowieka to przedstawiciele rządów państw członkowskich ONZ. We wtorek wskazała Polsce na potrzebę "ochrony niezależności sądownictwa" i "zagwarantowania rządów prawa" oraz zaleciła "podjęcie natychmiastowych działań przywracających efektywne funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego".

"To nie jest wyrocznia"

Zalecenia Rady dotyczyły także walki z dyskryminacją w Polsce - z rasizmem, nietolerancją, przejawami nierówności kobiet. Rada postulowała także zagwarantowanie równych praw dla mniejszości seksualnych, zagwarantowanie niezależności i wolności mediom oraz wprowadzenie związków partnerskich.

Swoje uwagi miał do nas nawet Watykan, który zalecił ochronę małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, ale i pomoc uchodźcom i azylantom.

Polskę pochwalono natomiast za zmianę prawa chroniącego dzieci i politykę socjalną.

- Organizacja Narodów Zjednoczonych. Wie pan, to robi wrażenie, ale to nie jest wyrocznia - tak poseł klubu PiS Tadeusz Cymański skwitował zarzuty stawiane przez ONZ. Również Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdaje się bagatelizować uwagi organizacji. W opublikowanym komunikacie przekonuje, że "wbrew spekulacjom medialnym, Polska nie spotkała się z falą krytycznych uwag."

Jak dodano, "do wszystkich rekomendacji strona polska odniesie się w ramach przyjętego trybu".

Rada Praw Człowieka ONZ z siedzibą w Genewie została utworzona w 2006 roku w miejsce krytykowanej za nieefektywność Komisji Praw Człowieka. Zajmuje się promowaniem praw człowieka i reaguje na przypadki ich naruszania.

Autor: azb / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24