Polska polityka wobec Białorusi wyróżniona

Polska

Aktualizacja:
tvn24Szef MSZ Radosław Sikorski ma powody do zadowolenia

Polska została uznana przez znany "think tank" za lidera w pięciu dziedzinach dotyczących polityki zagranicznej, m.in. za politykę wobec Białorusi - poinformowało w czwartek MSZ. Polska została także wyróżniona m.in. za wkład w misje unijne w zakresie obronności.

MSZ w przesłanym komunikacie określiło, że Polska wygrała w pięciu kategoriach rankingu Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR), dotyczącego europejskiej polityki zagranicznej.

"Polska została uznana za lidera w pięciu dziedzinach, wyższy wynik uzyskały jedynie Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Szwecja i Holandia. Porównywana często z Polską Hiszpania jest liderem w dwóch dziedzinach, Włochy - w trzech. Jesteśmy liderami, jeśli chodzi o wspólne projekty w ramach NATO i Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, wywieranie nacisków na Białoruś w celu liberalizacji sytuacji w tym kraju czy wkład w misje unijne w zakresie obronności" - podało MSZ.

Według komunikatu autorzy raportu chwalą Polskę także za politykę wizową wobec Rosji, Ukrainy i Mołdawii oraz zwiększenie pomocy dla krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

"Obiboki" w dialogu z Chinami

"W zaledwie jednej kategorii Polska zaliczona została do kategorii "obiboków" (ang. slackers) - eksperci skrytykowali nas za rolę w europejskim dialogu z Chinami. W raporcie zauważono, że w Warszawie odbyło się spotkanie premierów państw Europy Środkowej i Wschodniej z premierem Chin, co przesunęło akcent z europejskiej na regionalną politykę współpracy z Chinami" - informuje MSZ.

"Jeśli chodzi o ocenę polityki zagranicznej całej Europy, ECFR stwierdził, że najlepiej wypadła polityka handlowa z krajami Partnerstwa Wschodniego, polityka wobec USA, przede wszystkim współpraca w kwestii Syrii i Iranu, najsłabiej - relacje z Chinami i reforma polityki bezpieczeństwa" - czytamy w komunikacie.

Członkami Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych są byli i obecni ministrowie, premierzy, komisarze europejscy, parlamentarzyści, intelektualiści, liderzy biznesu, aktywiści i postacie świata kultury z krajów Unii Europejskiej i kandydackich. Polskę w ECFR reprezentują Leszek Balcerowicz, Marek Belka, Jan Krzysztof Bielecki, Henryka Bochniarz, Jerzy Buzek, Danuta Huebner, Aleksander Kwaśniewski, Andrzej Olechowski, Adam Daniel Rotfeld, Radosław Sikorski i Paweł Świeboda.

Autor: BOR/mtom/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24