"Trafiamy na czarną listę państw, a do tej pory byliśmy wzorem"

[object Object]
Ryszard Czarnecki i Andrzej Halicki byli gośćmi "Kropki nad i"tvn24
wideo 2/2

Rząd przedstawił takie stanowisko, ma do tego prawo. Kropka nad i - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS), komentując apel polskiego rządu do Organizacji Narodów Zjednoczonych. - Nie słyszałem, aby rząd chciał wyjść z inicjatywą zmiany prawa dotyczącego ochrony życia w Polsce - dodał. - Trafiamy na czarną listę państw, a byliśmy do tej pory wzorem - ocenił z kolei Andrzej Halicki (PO).

Polski rząd chce wykreślenia z Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych prawa kobiet do aborcji, gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa lub płód jest poważnie uszkodzony. Strona polska żąda również skreślenia gwarancji niekarania kobiet usuwających ciążę.

Stanowisko polskiego rządu zostało wyrażone w związku z trwającymi właśnie pracami nad projektem tzw. Komentarza Ogólnego do artykułu 6 Paktu. Pierwsze czytanie projektu komentarza odbyło się na forum Komitetu Praw Człowieka ONZ w lipcu. Komitet zaprosił wszystkich zainteresowanych do wyrażania opinii w tej sprawie.

Odnieśli się do tego w "Kropce nad i" poseł PO Andrzej Halicki (PO) i Ryszard Czarnecki (PiS, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego).

- Sprawa ochrony życia jest sprawą wewnętrzną poszczególnych krajów członkowskich - stwierdził Czarnecki. - Na pewno nie jest to sprawa dla ONZ czy też poszczególnych komisji tej organizacji - dodał.

Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych to międzynarodowy dokument ONZ, który gwarantuje prawa człowieka na całym świecie. W dziedzinie aborcji pakt mówi, że każde państwo może samo stanowić prawo, ale powinno gwarantować bezpieczny dostęp do aborcji, nie karać za aborcję ani kobiet, ani lekarzy, chronić życie i zdrowie kobiety ciężarnej w sytuacji, gdy donoszenie ciąży spowodowałoby ból lub cierpienie. Zwłaszcza gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa, lub płód ma wady śmiertelne. Polski rząd chce wykreślenia tych punktów.

- Podkreślam, to jest wewnętrzna sprawa Polski, naszego parlamentu, a nie jest to sprawa ONZ - powtórzył wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Pytany, dlaczego polski rząd wysłał takie pismo do ONZ, odparł: - To jest, jak rozumiem, stanowisko rządu, bardzo proszę zadać to pytanie przedstawicielowi rządu.

- Uważam, że jeżeli rząd to przedstawił, ma do tego prawo. Kropka nad i - podsumował.

"Trafiamy na czarną listę państw"

Andrzej Halicki z kolei stwierdził, że "w Polsce obywatelkom odmawia się prawa do praw zapisanych w Polsce".

- Jeżeli w Radzie Europy mamy komórkę, która monitoruje [sytuację - red.] w Polsce i powstaje raport na temat łamania praw człowieka, tych podstawowych zapisanych w ustawach, w konstytucji, to znaczy, że trafiamy na czarną listę państw, a byliśmy do tej pory wzorem - powiedział Halicki.

Ryszard Czarnecki był pytany, czy to jest przygotowanie do tego, żeby zmienić prawo w naszym kraju. - Nie słyszałem, aby rząd chciał wyjść z inicjatywą zmiany prawa dotyczącego ochrony życia w Polsce - odpowiedział.

"Rząd daje zielone światło dla daleko idących rozwiązań"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego", że podpisze ustawę zakazującą aborcji eugenicznej. - Jest nie do przyjęcia, że dziś w Polsce można te dzieci zabijać - powiedział.

- Pan prezydent tak się wypowiedział, znam tę wypowiedź, natomiast to nie jest sprawa rządu, żeby z taką inicjatywą wychodzić i według mojej wiedzy nie jest to w planach rządu, żeby taką propozycję Sejmowi przedłożyć - powiedział Czarnecki.

Jak z kolei podkreślił Halicki, "niezależnie od tego, że rząd nie będzie przekładał, to bardzo ważne jest stanowisko rządu". - Dlatego że w tym momencie daje zielone światło dla takich fundamentalnych i bardzo daleko idących, ostrych rozwiązań. Tam jest również kwestia karania kobiet [strona polska żąda skreślenia z Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych gwarancji niekarania kobiet usuwających ciążę - red.] - podkreślał poseł PO.

- Nikt nie chce karać w Polsce kobiet. Niech pan nie straszy Polaków i Polek - dodał Czarnecki.

- Podkreślam, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, według mojej wiedzy - a myślę, że ją mam - rząd z żadną inicjatywą dotyczącą zmiany prawa o ochronie życia nie wyjdzie - podsumował.

"Polska popiera starania Turcji o wstąpienie do Unii"

We wtorek z oficjalną wizytą przyjechał do Warszawy, na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Na wspólnej z tureckim prezydentem konferencji prasowej prezydent Duda zadeklarował, że Polska popiera starania Turcji o wstąpienie do Unii Europejskiej.

"To jest nieracjonalna zapowiedź"
"To jest nieracjonalna zapowiedź"tvn24

- To jest nieracjonalna zapowiedź, w momencie kiedy negocjacje akcesyjne są zawieszone, między innymi dlatego, że w Turcji łamany jest demokratyczny porządek prawa - skomentował w "Kropce nad i" tę wypowiedź prezydenta Andrzej Halicki. - Opozycja w więzieniach, dziennikarze w więzieniach, mówimy o zwalnianych pracownikach uniwersytetów. Tylko dlatego, że mają inne poglądy. To jest łamanie podstawowych praw człowieka - wymieniał.

- Na moich oczach narodził się zdecydowany bojownik z radykalnym islamem Andrzej Halicki. Piękna metamorfoza. Z tej strony pana nie znaliśmy - odpowiedział Czarnecki.

Jak powiedział, "Unia Europejska nie wypowiedziała [Turcji - red.] umowy o wolnym handlu". - Kraje europejskie handlują z Turcją w najlepsze, Niemcy są pierwszym eksporterem do Turcji. Polska jest na szóstym miejscu. Więc wydaje się, że mówienie o tym, iż Turcja w tej chwili jest poddana ostracyzmowi jest nieprawdą - skomentował.

"Forma dyplomatyczna"

Zdaniem Czarneckiego słowa prezydenta, który zadeklarował, że Polska popiera starania Turcji o wstąpienie do Unii Europejskiej, to była "forma dyplomatyczna". - Ponieważ w tej chwili wejście Turcji w sensie realnym nie istnieje na agencie Unii - zauważył.

Jak skomentował Halicki, "Turcja, nie wywiązując się ze swoich zadań i umów spowodowała bardzo silny nurt migracyjny, nielegalny". - Właśnie wtedy Erdogan zaczął szantażować Europę, bo zażądał za wstrzymywanie tego ruchu, czy monitorowanie tego ruchu, pieniędzy - mówił.

- Polska - jako jedyny kraj Unii Europejskiej - dziś wyciągając rękę do Turcji, narusza także politykę europejską w tym zakresie - ocenił.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "KROPKA NAD I"

Autor: kb//plw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził krótką rozmowę z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Doszło do niej podczas zaprzysiężenia Javiera Mileia na nowego prezydenta Argentyny - poinformowały media w Kijowie. Według agencji UNIAN rozmowa nie była wcześniej zaplanowana.

Orban i Zełenski "znaleźli się obok siebie. "Rozmowa nie była wcześniej zaplanowana"

Orban i Zełenski "znaleźli się obok siebie. "Rozmowa nie była wcześniej zaplanowana"

Autor:
tas/ft
Źródło:
PAP, UNIAN, Radio Swoboda, Reuters

Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Białego Domu. Do spotkania ma dojść we wtorek 12 grudnia, ale Zełenski rozpocznie wizytę w Waszyngtonie już dzień wcześniej.

Zełenski jedzie do Waszyngtonu. Spotka się z Bidenem w Białym Domu

Zełenski jedzie do Waszyngtonu. Spotka się z Bidenem w Białym Domu

Autor:
ads/kg
Źródło:
Reuters

IMGW ostrzega przed niebezpieczeństwami pogodowymi. W części kraju obowiązują alerty meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia przed roztopami. W nocy oraz w poniedziałek towarzyszyć nam będą również opady marznące i silne podmuchy wiatru.

Noc pod znakiem niebezpiecznej pogody. Pomarańczowe alerty IMGW dla części kraju

Noc pod znakiem niebezpiecznej pogody. Pomarańczowe alerty IMGW dla części kraju

Aktualizacja:
Autor:
jdw,ps,anw,as
Źródło:
IMGW

320 tysięcy złotych na nagrody dla sześciu osób rozdysponowała była minister zdrowia Katarzyna Sójka pod koniec sprawowania swojej funkcji - poinformowała "Gazeta Wyborcza".

Setki tysięcy złotych dla sześciu osób. Odchodziła z resortu, przydzieliła nagrody

Setki tysięcy złotych dla sześciu osób. Odchodziła z resortu, przydzieliła nagrody

Autor:
ads/ft
Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Sytuacja na wschodzie naszego kraju jest trudna. Wróg naciera na całym froncie - przekazał dowódca ukraińskich sił lądowych Ołeksandr Syrski. Według zachodnich źródeł Rosja rozpoczęła skoordynowaną kampanię uderzeń na Ukrainę w okresie zimowym. Minister obrony Rustem Umierow oznajmił, że armia ukraińska "przekroczyła dwie linie obrony Rosjan i obecnie znajduje się przed trzecią". Podsumowujemy miniony tydzień walk w Ukrainie. 

Tydzień w Ukrainie. "Wróg naciera na całym froncie", początek "kampanii uderzeniowej", siły ukraińskie przed trzecią linią obrony

Tydzień w Ukrainie. "Wróg naciera na całym froncie", początek "kampanii uderzeniowej", siły ukraińskie przed trzecią linią obrony

Autor:
tas/ft
Źródło:
tvn24.pl

Mateusz Morawiecki w swoim expose "przedstawi najważniejsze wyzwania, jakie przed nami stoją" - mówił w TVN24 Waldemar Buda z PiS. Przyznał, że wynik głosowania w sprawie wotum zaufania dla Morawieckiego "jest dosyć przewidywalny". - To jutrzejsze expose to będzie taki dziki łabędzi śpiew premiera Morawieckiego - oceniła Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej.

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

W poniedziałek na pewno czekają nas historyczne emocje - mówiła o nadchodzącym posiedzeniu Sejmu dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska. Dodała, że ciekawi ją, który polityk Prawa i Sprawiedliwości zabierze głos w debacie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego.

Posiedzenie, które "przejdzie do historii Sejmu". Jest jedna niewiadoma

Posiedzenie, które "przejdzie do historii Sejmu". Jest jedna niewiadoma

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

Ostatni pociąg ze stolicy Polski do Monachium przez Drezno kursował w 1993 roku. Teraz połączenie takie przywrócono za sprawą nocnego połączenia, które realizowane jest za pomocą pociągu IC Chopin. Jak twierdzi PKP Intercity niska frekwencja to wina austriackiego operatora.

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W poznańskim Parku Wilsona odnaleziono kilka martwych kaczek i gołębi. Policja i powiatowy lekarz weterynarii badają sprawę.

Martwe ptaki w poznańskim parku. Sprawę bada policja i powiatowy lekarz weterynarii

Martwe ptaki w poznańskim parku. Sprawę bada policja i powiatowy lekarz weterynarii

Autor:
ads/ft
Źródło:
PAP

Jakiej pogody możemy się spodziewać w nowym roku? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową eksperymentalną prognozę pogody na styczeń, luty, marzec i kwiecień 2024. Jeden z tych miesięcy zapowiada się cieplejszy, a jeden zimniejszy niż zazwyczaj.

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na drugą część zimy i początek wiosny

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na drugą część zimy i początek wiosny

Autor:
anw
Źródło:
IMGW

Aktorka Ali MacGraw w oświadczeniu wspominała współpracę ze zmarłym w piątek Ryanem O'Nealem przy kultowym melodramacie "Love Story". "Ryan był świetnym aktorem, czarującym i zabawnym człowiekiem. Wiem, że dużą część mojego zawodowego sukcesu zawdzięczam współpracy z nim" - napisała.

Zagrali parę w kultowym "Love Story". Ali MacGraw wspomina zmarłego Ryana O'Neala

Zagrali parę w kultowym "Love Story". Ali MacGraw wspomina zmarłego Ryana O'Neala

Autor:
ads
Źródło:
CNN, tvn24.pl

Do Polski zmierza ciepło z zachodu - będzie prawie 10 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie w ciągu kolejnych dni? Jakie będą święta Bożego Narodzenia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody.

Pogoda na 16 dni: Koniec grudniowej zimy. Czy na długo?

Pogoda na 16 dni: Koniec grudniowej zimy. Czy na długo?

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl
Argentyńska masakra piłą mechaniczną

Argentyńska masakra piłą mechaniczną

Wojciech
Skrzypek
Autor:
Wojciech
Skrzypek
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pracownicy Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu zaalarmowali policję, że do placówki trafiło niemowlę z obrażeniami, które mogły powstać na skutek przemocy. - Zatrzymana została 20-letnia matka dziecka i jej 27-letni partner, który nie jest ojcem dziecka - przekazuje komisarz Marcin Ząbek z policji w Dzierżoniowie, gdzie mieszka rodzina. 

"Liczne złamania i uraz głowy". 11-miesięczna dziewczynka w szpitalu, matka i jej partner zatrzymani

"Liczne złamania i uraz głowy". 11-miesięczna dziewczynka w szpitalu, matka i jej partner zatrzymani

Aktualizacja:
Autor:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Czy jutro w Sejmie czeka nas scenariusz inny niż głosowanie nad dwiema kandydaturami na premiera? O tym dyskutowali goście "Kawy na ławę" w TVN24. - Premier Morawiecki nie złoży wniosku o wotum zaufania - oceniła Urszula Pasławska (PSL). - Jutro będzie dzień wielkiej porażki, upokorzenia Morawieckiego - dodała do tego Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO). Zdaniem Tomasza Treli (Lewica) Morawiecki "wygłosi mowę pożegnalną". Przemysław Wipler z Konfederacji oświadczył, że jego ugrupowanie nie poprze żadnego z proponowanych rządów. Prezydencki minister, Andrzej Dera, potwierdził natomiast, że "wszystko wskazuje na to, że 13 grudnia dojdzie do zaprzysiężenia nowego rządu".

Premier "rozpocznie wygłaszanie mowy pożegnalnej", "nie złoży wniosku o wotum zaufania"

Premier "rozpocznie wygłaszanie mowy pożegnalnej", "nie złoży wniosku o wotum zaufania"

Autor:
akw//mrz
Źródło:
TVN24

W niedzielę rano delegacja polityków Prawa i Sprawiedliwości z prezesem Jarosławem Kaczyńskim złożyła kwiaty przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku w Warszawie. To ostatnia miesięcznica przed oddaniem władzy przez PiS.

Ostatnia miesięcznica przed oddaniem władzy przez PiS

Ostatnia miesięcznica przed oddaniem władzy przez PiS

Autor:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Po powrocie z urlopu mieszkaniec Gdyni odkrył, że z Zanzibaru przywiózł w bagażu miejscowego stawonoga. Skolopendra ukryła się w walizce. Ugryzienie przez takiego wija skutkuje nie tylko bólem i obrzękiem, ale czasem również miejscową martwicą skóry. Zabrana przez strażników miejskich skolopendra trafiła do fundacji, która ma doświadczenie z egzotycznymi zwierzętami.

Po powrocie z urlopu w bagażu znalazł jadowitą skolopendrę

Po powrocie z urlopu w bagażu znalazł jadowitą skolopendrę

Autor:
ng
Źródło:
UM Gdynia

Francuski sąd skazał na kary więzienia w zawieszeniu sześcioro uczniów, zamieszanych w zabójstwo Samuela Paty'ego, nauczyciela ich szkoły. Rosyjski uchodźca czeczeńskiego pochodzenia odciął mu głowę po tym, jak Paty pokazał na lekcji wolności słowa karykatury Mahometa. Nastolatkowie pokazali mordercy wizerunek nauczyciela i obserwowali go, a za współpracę dostali od islamisty pieniądze. - To trudny wyrok dla rodziny. Jest rozczarowanie, złość, niezrozumienie. To zły sygnał dla rodziny, uczniów – skomentowała wyrok prawniczka rodziny Paty’ego, Virginie Le Roy.

Pokazał na lekcji karykatury Mahometa. Uczniowie skazani po zabójstwie nauczyciela

Pokazał na lekcji karykatury Mahometa. Uczniowie skazani po zabójstwie nauczyciela

Autor:
bp//mrz
Źródło:
PAP

Zbliża się "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Najbiedniejsi, samotni, potrzebujący pomocy dostaną przed świętami to, czego im najbardziej potrzeba, by choć trochę im ulżyć i po prostu pocieszyć. Każdy z nas może wywołać łzy wzruszenia. Jest wielu wolontariuszy, ale potrzeba więcej. Na darczyńców czeka jeszcze ponad tysiąc rodzin.

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Autor:
Maria
Mikołajewska
Źródło:
Fakty TVN

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl