TVN24 | Polska

Niedzielski: wstępna reakcja Moderny w sprawie kontraktu na szczepionki pozwala kontynuować rozmowy

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP
Niedzielski: pod koniec zeszłego tygodnia skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej ws. kontraktów na szczepionki
Niedzielski: pod koniec zeszłego tygodnia skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej ws. kontraktów na szczepionkiTVN24
wideo 2/2
TVN24Niedzielski: pod koniec zeszłego tygodnia skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej ws. kontraktów na szczepionki

Minister zdrowia Adam Niedzielski podziękował za rozpoczęty w piątek "dialog" z firmą Moderna w związku z tym, że Polska odmawia przyjęcia kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i zapłacenia za nie. Przekazał, że wstępna reakcja firmy na propozycje dotyczące "uelastycznienia warunków kontraktu" w sprawie zakupu szczepionek "pozwala kontynuować rozmowy".

Trwa spór z producentami dotyczący odmowy przez Polskę przyjmowania i płacenia za kolejne dawki szczepionki przeciw COVID-19. Wcześniej w piątek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w tej chwili Polska "z powodu siły wyższej" jest na etapie złożenia wypowiedzenia kontraktu z firmą Pfizer. Dodał, że również w przypadku Moderny rozważany jest ten krok, jednak tutaj toczą się jeszcze rozmowy.

W piątek późnym popołudniem na Twitterze Niedzielski podziękował firmie Moderna za "rozpoczęty dziś dialog".

"Wstępna reakcja firmy na nasze propozycje uelastycznienia warunków kontraktu dotyczącego zakupu szczepionek pozwala kontynuować rozmowy. Koncern widzi pole do ich prowadzenia, dlatego liczę na wypracowanie kompromisowego rozwiązania" - podkreślił szef MZ.

Polska odmawia przyjęcia kolejnych szczepionek przeciw COVID-19

Niedzielski we wtorek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 przekazał, że Polska odmawia przyjęcia kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i zapłacenia za nie.

- Chcieliśmy rozłożyć kontrakty na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 na dłuższy okres, ale nie ma żadnej elastyczności ze strony producentów. Dlatego w zeszłym tygodniu skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej, odmawiamy przyjmowania szczepionek i wykonywania płatności - powiedział. Wskazywał, że w obecnej sytuacji, gdy Polska mierzy się z napływem fali uchodźców, "mamy prawo oczekiwać" stworzenia specjalnych instrumentów przez Komisję Europejską w tej sprawie.

Komisja Europejska przypomina o zobowiązaniach

Do tych działań odniosła się Komisja Europejska.

- Zostaliśmy poinformowani przez polskie władze o tej decyzji. (…) Kraje członkowskie są związane zobowiązaniami wynikającymi z kontraktu (na szczepionki - red.), ale Komisja Europejska oczywiście rozumie trudną sytuację, w jakiej znalazła się Polska - powiedział rzecznik KE Stefan De Keersmaecker na wtorkowej konferencji prasowej. Jak dodał, Komisja będzie starać się ułatwiać rozmowy między polskimi władzami a firmą, "by znaleźć pragmatyczne rozwiązanie dla tej specyficznej sytuacji, z którą konfrontuje się kraj (Polska)".

Komisja Europejska o słowach Niedzielskiego: państwa UE są związane zobowiązaniami wynikającym z kontraktu na szczepionki 
Komisja Europejska o słowach Niedzielskiego: państwa UE są związane zobowiązaniami wynikającym z kontraktu na szczepionki EBS

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości