Polska

Polska oddała hołd tragicznie zmarłym

Polska

Aktualizacja:
Polska oddała hołd tragicznie zmarłym
TVN24Polska oddała hołd tragicznie zmarłym

Punktualnie w południe Polska zamilkła na dwie minuty. Było słychać tylko ryk syren. Na ulicach zatrzymały się samochody, a przechodnie stanęli w miejscu. W ten sposób uczciliśmy ofiary katastrofy rządowego samolotu, który w sobotę rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęli wszyscy obecni na pokładzie - łącznie 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz najważniejsi polscy politycy.

Politycy oddali hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem (TVN24)
Politycy oddali hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem (TVN24)TVN24

Przed Sejmem zebrali się parlamentarzyści - w tym Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, minister gospodarki Waldemar Pawlak, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, minister obrony narodowej Bogdan Klich, a także prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Tysiące mieszkańców stolicy zebrały się przed Pałacem Prezydenckim oraz na Placu Piłsudskiego. Krakowskie Przedmieście, gdzie mieści się siedziba prezydenta, zostało całkowicie zakorkowane.

Polscy żołnierze a Afganistanie mjr Piotr Michrowski

Żałoba w Polsce

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który pełni teraz obowiązki prezydenta Polski, zarządził w sobotę żałobę narodową. Będzie ona trwała do piątku.

Pod Pałacem Prezydenckim palą się tysiące zniczy, które zostawiają tam Warszawiacy. Z godziny na godzinę ich liczba rośnie.

i w Afganistanie

Gdy w Polsce wybiło południe w Afganistanie była godzina 14.30. Dokładnie w tej chwili żołnierze i pracownicy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, uczcili dwuminutową ciszą pamięć ofiar sobotniej katastrof, łącząc się z rodakami w bólu i zadumie.

W sobotę rano prezydencki samolot Tu-154 rozbił się w pobliżu lotniska Siewierny. Na pokładzie znajdowało się 96 osób - prezydencka para, najważniejsi przedstawiciele polskiej polityki oraz dowódcy Wojska Polskiego. Nikt nie przeżył katastrofy.

"Tak bardzo serce boli"
"Tak bardzo serce boli"

Oni zginęli - lista

ZŁÓŻ KONDOLENCJE

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości