Polska

"Poparcie pokazuje silną pozycję Polski". Prezydent komentuje wynik głosowania w ONZ

Polska

Andrzej Duda skomentował wybór Polski na niestałego członka ONZ
Andrzej Duda skomentował wybór Polski na niestałego członka ONZ tvn24
wideo 2/12

- Będziemy reprezentowali naszą część Europy, ale będziemy dbali o wszystkie kwestie związane z pokojem na świecie - zapewnił w piątek prezydent Andrzej Duda, komentując wybór Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jak podkreślił, gwarancją pokoju jest przestrzeganie prawa międzynarodowego.

W piątek Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w tajnym głosowaniu pięciu niestałych członków Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-19. Znalazła się wśród nich Polska, będąca jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej, której tradycyjnie przypada jedno z dziesięciu miejsc w Radzie.

"Wielce radosne popołudnie"

- Nie będę ukrywał, że to wielce radosne dla nas popołudnie - komentował na konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda.

- We wrześniu zeszłego roku razem z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim zainaugurowałem kampanię promującą kandydaturę Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ - dodał.

- Wielu ludzi wtedy mówiło, że cel jest nierealny. Ja od samego początku uważałem, że cel jest absolutnie wykonalny i Polska na stulecie odzyskania niepodległości może być i będzie członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Będzie nim znowu po ponad 20 latach i tak się dzisiaj stało - wskazał prezydent.

Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ
Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZtvn24

"Autorytet w dziedzinie bezpieczeństwa"

Andrzej Duda mówił, że piątkowe głosowanie to zwieńczenie "długiej kampanii, procesu ciężkiej pracy, wielu spotkań międzynarodowych".

- To dla mnie dzień niezwykłej satysfakcji i radości - zaznaczył prezydent. - Na 192 państwa 190 państw świata poparło kandydaturę Polski. To jest poparcie, jakiego nie uzyskało żadne inne z państw, które do Rady Bezpieczeństwa startowało. Będziemy reprezentantem naszego regionu w tej wielkiej światowej organizacji - podkreślał.

Hasło "pokój przez prawo"

- Ogromne poparcie pokazuje silną pozycję Polski, pokazuje autorytet naszego kraju w dziedzinie odpowiedzialności za światowe bezpieczeństwo - kontynuował. - Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim państwom, które zagłosowały za naszą kandydaturą, za to że okazały zaufanie naszemu krajowi. Będziemy reprezentowali naszą część Europy, nasz region, ale będziemy dbali o wszystkie kwestie związane z pokojem na świecie - zapewnił.

Prezydent wyjaśnił, że Polska będzie kierować się hasłem "pokój przez prawo", o którym mówił w 2015 w czasie swojego wystąpienia podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

- Prawo międzynarodowe jest gwarancją międzynarodowego pokoju. Przestrzeganie tego prawa międzynarodowego gwarantuje, że będzie pokój na świecie - podkreślił Duda.

Czym jest Rada Bezpieczeństwa?

W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków, którzy posiadają prawo weta. Są to Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja. Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tak zwanym kluczem regionalnym. Zgodnie z nim zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej.

Razem z Polską w piątek do grona niestałych członków przyjęto: Wybrzeże Kości Słoniowej (189 głosów), Gwineę Równikową (185 głosów), Kuwejt (188 głosów), Peru (186 głosów) i Holandię (184 głosy).

Autor: kg//now / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości