Polska

"Polska nauka nie jest słaba"

Polska

Polska nauka nie jest słaba
tvn24Barbara Kudrycka oceniła poziom polskiej nauki

- Nauka jest jak podróż, a naukowcy jak podróżnicy - powiedziała podczas uroczystości ogłoszenia Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących (KNOW) minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. I zapewniła, że "w Polsce nauka nie jest słaba".

Minister przekonywała, że "naukowcy podróżują między miastami, krajami, spotykają się na kongresach naukowych, konferencjach, seminariach i wyjeżdżają na staże, żeby nie tylko weryfikować swoje koncepcje, ale żeby zostać zainspirowanym do dalszych badań".

- Naukowcy podróżują również poza granice własnej wyobraźni pracując nad projektami naukowymi. Ta podróż jest może jeszcze ważniejsza - oceniła Kudrycka.

Światowy format

Minister podkreśliła, że polscy naukowcy osiągają sukcesu na całym świecie i trzeba zrobić wszystko, żeby chcieli pracować też w Polsce. - Dwa tygodnie temu uczestniczyłam w kongresie matematyków w Krakowie. To był europejski kongres. Przyznawano tam nagrody najwybitniejszym matematykom. Wśród kilkunastu nagrodzonych 85 proc. pracuje w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zdajemy sobie sprawę, że istnieje potężna walka o talenty i uznaliśmy, że powinniśmy stworzyć takie warunki, które pozwolą bardziej komfortowo pracować polskim naukowcom. Pozwolą inwestować w tych najmłodszych i najbardziej utalentowanych. Dlatego stworzyliśmy koncepcję Naukowych Krajowych Ośrodków Wiodących - stwierdziła Kudrycka.

I dodała: - Wiem, że często spotykamy się z krytyką. Ostatnio obiegła media informacja o udowodnieniu istniania cząstki Higgsa w CERN pod Genewą. Pracuje tam wielu polskich uczonych, właściwie ok. 200. Pani profesor z Polski ma szansę zostać przewodniczącą rady naukowej CERN. Nie wiemy, czy zostnaie, ale fakt, że polski kandydat jest wśród tych najsilniejszych świadczy dobrze o osiągnięciach polskiej fizyki - podkreśliła minister.

W Kancelarii Premiera odbyła się uroczystość ogłoszenia Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących (KNOW). Sześć najlepszych jednostek badawczych otrzyma z budżetu państwa nawet po 50 mln zł.

Autor: mn\mtom\k / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości