"Polska i Świat": w tym roku nagrody Kapuścińskiego nie będzie

Polska Agencja Prasowa rezygnuje z nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego
Polska Agencja Prasowa rezygnuje z nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego
tvn24
tvn24Nagroda przez lata była istotnym wyróżnieniem

Polska Agencja Prasowa nie przyzna w tym roku nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, najbardziej znanego na świecie polskiego dziennikarza. Czy w następnych latach również? Tego nie wiadomo. Jak mówi wdowa po dziennikarzu, nowy szef agencji nie wyjaśnił powodów decyzji. Materiał programu "Polska i świat".

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego to wyróżnienie przyznawane autorom najbardziej rzetelnych, obiektywnych i dociekliwych reportaży. Takich, które odpowiadały wartościom wyznawanym przez patrona nagrody. W tym roku nie zostanie ona wręczona.

"To był taki jego drugi dom, ta PAP"

- Dowiedziałam się w jakiejś takiej luźnej rozmowie z dwóch źródeł niezależnych od siebie i oboje powiedzieli to samo, że nowy prezes wypowiedział się, że w tym roku nagrody nie będzie, ale nie tłumacząc czy będzie na przyszłość, ani też dlaczego nie będzie - mówi Alicja Kapuścińska, wdowa po dziennikarzu. - Co prawda użył takiego krzywdzącego określenia "Kapuściński komuch, nie będziemy robić jego nagrody" - dodaje.

PAP ustanowiła nagrodę cztery lata po śmierci Ryszarda Kapuścińskiego. Wyróżnienie przyznawane przez kapitułę, w której zasiadała m.in. wdowa po reportażyście było największym honorem dla jego następców. - To był taki jego drugi dom ta Polska Agencja Prasowa - wyjaśnia Alicja Kapuścińska.

"Dobra zmiana chce nam tę dumę odebrać"

Nagroda przez lata była istotnym wyróżnieniem. - To była jakaś niesłychana nobilitacja, to było przede wszystkim spełnienie na pewno marzeń. Dla wielu niewątpliwie pozostał i pozostanie na bardzo długi okres ikoną, wzorem niedoścignionym. Król reportażu, pióro, którego zazdroszczą mu kolejne pokolenia - mówi Ewa Ewart, reżyser filmów dokumentalnych i dziennikarka TVN24 BiS.

Artur Dmochowski jest prezesem PAP od 9 maja tego roku. Pomimo prób nie odpowiedział na pytania, dlaczego odwołał konkurs i czy odwołana jest tylko tegoroczna decyzja. Informację udało się potwierdzić u sekretarza kapituły konkursu.

- Niezależnie od kontrowersji, które pojawiły się wokół warsztatu, wokół pisania Kapuścińskiego już po jego śmierci, zawsze w Polsce byliśmy dumni z Kapuścińskiego. Zawsze wszędzie na świecie szczyciliśmy się Kapuścińskim. Najwyraźniej dobra zmiana chce nam tę dumę odebrać - mówi Wojciech Tochman, reporter i zwycięzca tegorocznej włoskiej nagrody Ryszarda Kapuścińskiego, która zostanie wręczona za tydzień w Rzymie.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16 września 2016 r. prezes zarządu PAP Artur Dmochowski poinformował w komunikacie:

"W związku z nieprawdziwymi doniesieniami, które pojawiły się w mediach informuję, że nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego nie została zlikwidowana. Zarząd PAP nie zajmował się w ogóle tą kwestią" - napisał w komunikacie.

Autor: mart//gak / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości