Polska

"Polska gminna się zmieniła"

Polska

Aktualizacja:
sxc.huPolska w UE od sześciu lat się zmienia

- 1 maja 2004 roku oznaczał koniec podziału naszego kontynentu - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. - Perspektywa przystąpienia do Unii Europejskiej doprowadziła do ogromnych reform politycznych, gospodarczych i społecznych - zaznaczył. A komisarz UE Danuta Huebner podkreśliła: - Polska się zmieniła i to nie tylko ta Polska Warszawy czy Poznania lub Krakowa, ale ta powiatowa, gminna.

- Tego dnia rozpoczęła się nowa era dla naszego kontynentu, który od tego czasu jest zjednoczony w pokoju i wolności. Pracujemy wspólnie w celu wzmocnienia Europy, z korzyścią dla obywateli - mówił Buzek.

Były polski premier przebywający obecnie z wizytą w Stanach Zjednoczonych ocenił, że "Unia Europejska jest wielkim sukcesem, a my - szczególnie w tych trudnych czasach - powinniśmy mieć na uwadze, że wspólnie jesteśmy w stanie wiele osiągać."

"Ideał, do którego jeszcze nie doszliśmy"

Według europosła PiS Pawła Kowala, po sześciu latach od wejścia Polski do Unii Europejskiej, stosunek do naszego kraju staje się coraz bardziej pragmatyczny, a Polacy nauczyli się lepiej dbać o własne interesy.

- Najlepiej byłoby, żebyśmy byli postrzegani jako państwo, jako naród, który bardzo pilnuje, by w pewnych dziedzinach nie zapadały decyzje bez naszego polskiego głosu - dodał. Zastrzegł, że jest to "ideał, do którego jeszcze nie doszliśmy, ale na pewno w tym kierunki zaszły zmiany".

Według Kowala, dziś najważniejsza jest pozycja naszego kraju w unijnych instytucjach, bo to od niej zależy, czy stanowisko Polski traktowane jest jako ważne w sprawach kluczowych dla polskiej polityki np. unijnej polityce w dziedzinie energetyki, w polityce wschodniej, czy we wspólnej polityce rolnej.

Europoseł zwrócił uwagę, że "odradza się dziś próba, są takie tendencje, by kierować Unią poprzez koncern kilku państw". Jego zdaniem, Polska jest postrzegana jako jeden z graczy, który "jeśli będzie sprytny, to uda mu się wejść do tego koncernu". - Paradoksalnie to najlepiej świadczy o tym, że Polska traktowana jest, jako poważny polityczny partner w Europie - ocenił Kowal.

"Polska pięknieje"

Polska się zmieniła i to nie tylko ta Polska Warszawy czy Poznania lub Krakowa, ale ta powiatowa, gminna. (...) Polska pięknieje, ma się generalnie lepiej huebner o ue

Jej zdaniem, wymienianie przy tej okazji korzyści, jakie niesie członkostwo w UE "jest już czasem nudne, bo to wiadomo, to widać gołym okiem". - Polska się zmieniła i to nie tylko ta Polska Warszawy czy Poznania lub Krakowa, ale ta powiatowa, gminna - widać ogromne doinwestowanie, zmienia się jakość życia - podkreśliła Huebner. Zwróciła przy tym uwagę, że Polacy przykładają już inne kryteria do jakości życia i inaczej dbają o to, co jest wokół nich. - Polska pięknieje, ma się generalnie lepiej - oceniła.

W 2004 roku oprócz Polski do Unii przystąpiły: Estonia, Łotwa, Litwa, Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia oraz Cypr i Malta. 1 stycznia 2007 roku Unia powiększyła się o Bułgarię i Rumunię. Obecnie liczy 27 państw. Oficjalnymi kandydatami do członkostwa są Turcja, Chorwacja i Macedonia.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości