Polska

Polscy żołnierze mogą polecieć do Afryki

Polska

TVN24.plPolscy żołnierze stacjonują już m.in. w Iraku i Afganistanie

Rejon Darfuru - to kolejne miejsce, gdzie już wkrótce mogą pełnić służbę polscy żołnierze. Ministerstwo Obrony Narodowej rozważa wysłanie około 150 żandarmów na pogranicze Sudanu z Czadem.

W rejonie Darfuru od lutego 2003 roku zginęło około 250 tys. ludzi, a 2,5 miliona opuściło domy z obawy przed przemocą TVN24.pl

Prośbę o włączenie się w darfurską misję skierowała do naszego kraju Francja. Cały kontyngent ma liczyć około 3 tysięcy żołnierzy, z czego blisko połowę będą stanowić Francuzi. Pozostała część kontyngentu ma być uzupełniana przez pozostałe państwa Unii Europejskiej. - Propozycja francuska jest poważna - ocenił szef MON Aleksander Szczygło w rozmowie z IAR.

Na razie nie wiadomo jeszcze czym konkretnie zajmowaliby się polscy żołnierze. Według szefa MON, ich misja mogłaby się już zacząć jesienią.

Jak zapewnił Szczygło, kolejna misja nie obciąży armii. Do Afryki pojadą głównie ci żandarmii, którzy byli już w Kongo. Nasi żołnierze zabezpieczali tam wybory prezydenckie oraz czuwali nad bezpieczeństwem przedstawicieli ONZ.

1 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przegłosowała rozmieszczenie sił pokojowych w Darfurze. Ma tam trafić 26 tysięcy żołnierzy i policjantów, w ramach połączonej misji sił pokojowych ONZ i Unii Afrykańskiej - UNAMID. Maksymalnie ma być to 19,5 tys. żołnierzy oraz 6,5 tys. policjantów. Personel ma w większości pochodzić z państw afrykańskich. Liczebność swoich kontyngentów poszczególne kraje powinny określić w ciągu 30 dni.

Operacja ma na celu powstrzymanie przemocy w Darfurze, gdzie od lutego 2003 roku zginęło około 200 tys. ludzi, a 2,5 miliona opuściło domy z obawy przed przemocą. Około 250 tys. ludzi jest tam pozbawionych pomocy humanitarnej. Przewiduje się, że w pierwszym roku misja będzie kosztowała dwa miliardy dolarów.

O większość mordów i grabieży w Darfurze obwiniani są wspierani przez rząd w Chartumie arabscy bojownicy, tzw. dżandżawidzi (jeźdźcy). Konflikt rozpoczął się od buntu części czarnoskórych mieszkańców, zorganizowanych w Wyzwoleńczą Armię Sudanu, którzy zaatakowali cele rządowe w Darfurze. Rebelianci oskarżali władze w Chartumie o dyskryminacyjną politykę wobec ich regionu i wykorzystywanie dżandżawidów w walce z ludnością niearabską. W 2004 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą do zakończenia konfliktu w Darfurze.

Polscy żołnierze służą w misjach pokojowych w Afganistanie, Syrii, Kongo, Libanie, Kosowie oraz w Bośni i Hercegowinie. Poza tym Polacy uczestniczą w misji stabilizacyjnej w Iraku, a także w operacji pomocy humanitarnej "Swift Relief".

mon

Źródło: IAR

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości