Polska

Polscy Tatarzy chcą odzyskać swój utracony język

Polska

Aktualizacja:
tvn24Polscy tatarzy uczą się ojczystego języka

- Straciliśmy swój język. Teraz chcemy go odzyskać. Chcemy rozmawiać w języku naszych praojców - wyjaśnia Jan Adamowicz prezes Rady Centralnej Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, która w Sokółce od trzech lat organizuje lekcje języka tatarskiego.

Trzy lata temu w Białymstoku zaczęły się lekcje języka tatarskiego. Uczestniczyło w nich około 50 osób. Po roku lekcje przeniesiono do Sokółki, miejscowości w której jest duża społeczność tatarska. Obecnie trwa trzecia edycja lekcji. Języka uczą się nie tylko Tatarzy. Jest wiele osób po prostu zainteresowanych tą kulturą.

Za słabi by zachować swój język

Język tatarski zmienił swoją formę, brzmienie. Teraz jest pisany cyrylicą. - Krótko mówiąc, Tatarzy byli na tyle słabi, że zatracili swój alfabet - tłumaczy Jan Adamowicz.

Teraz polscy Tatarzy postanowili wrócić do swoich korzeni. Ich ambicją jest opanowanie języka w stopniu, który pozwoli im swobodnie się komunikować.

- Straciliśmy swój język. Teraz chcemy go odzyskać. Chcemy rozmawiać w języku naszych praojców - wyjaśnia prezes Rady Centralnej Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej.

Autor: jl\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24