Polscy prokuratorzy zakończyli badanie wraku tupolewa w Smoleńsku

Polska

Polscy prokuratorzy w Smoleńsku obserwowali ponowne badanie wraku (materiał "Faktów" TVN z 2 września) Fakty TVN
wideo 2/35

Polscy prokuratorzy zakończyli w piątek oględziny wraku Tu-154M w Smoleńsku. Odbywały się one we współpracy ze śledczymi rosyjskimi.

Piątek był ostatnim, piątym dniem prac polskich prokuratorów. Bus z delegacją - przedstawicielami prokuratury i technikami kryminalistycznymi - wyjechał z lotniska Smoleńsk Północny około godziny 15.40 czasu lokalnego (14.40 czasu polskiego).

Prokuratorzy prowadzili oględziny między innymi elementów konstrukcyjnych wraku samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Według informacji Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej o trybie prac, odbywały się one we współpracy ze śledczymi rosyjskimi. Wykonywane miały być zdjęcia sferyczne detali interesujących stronę polską, a specjalistyczny sprzęt pozwalający na robienie tych zdjęć zapewniła strona rosyjska.

Komitet Śledczy informował w poniedziałek, w dniu rozpoczęcia prac, że przedstawiciele polskiej prokuratury będą przechodzić kontrolę przed rozpoczęciem oględzin.

Rozpoczęciu prac towarzyszyły oświadczenia Komitetu Śledczego, w których podkreślał on, że strona rosyjska nie ma wątpliwości co do okoliczności tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. W ocenach komitetu, rozpowszechnionych przez media rosyjskie, mowa jest o ustaleniach z raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) w sprawie przyczyn katastrofy. Komitet Śledczy powtórzył ponownie, że ze względu na prowadzoną w Rosji sprawę karną nie jest możliwe zwrócenie Polsce szczątków samolotu Tu-154M.

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Autor: kb//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: