Polska

Przepona odpowiada nie tylko za oddychanie. Polskie odkrycie

Polska

[object Object]
Polscy naukowcy: przepona odpowiada również za utrzymanie równowagitvn24
wideo 2/2

Przepona to jeden z największych mięśni w naszym ciele. Polscy naukowcy dowodzą, że nie odpowiada tylko za oddychanie. Badania pokazały, że im większa grubość i ruchomość tego mięśnia podczas oddychania, tym lepsza równowaga ciała. Materiał "Polski i Świata" TVN24.

Doktor Janusz Kocjan z Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego tłumaczy, że każdy z nas oddycha głównie przeponą.

- Ona odpowiada za 80 procent czynności oddechowej. Przepona jest mięśniem, który po sercu pracuje w naszym organizmie najintensywniej - wyjaśnia.

Stanowi anatomiczną granicę między klatką piersiową a jamą brzuszną. Wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego.

Jak się właśnie okazało, jej rola w naszym organizmie jest znaczenie większa. Naukowcy z Polski odkryli nieznaną do tej pory funkcję przepony.

- Przepona jest jednym z czynników odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi - twierdzi doktor Janusz Kocjan.

Rok analiz i eksperymentów

Polskie badania pokazały, że im większa grubość i ruchomość tego mięśnia podczas oddychania, tym lepsza równowaga ciała. Przepona reguluje ciśnienie w jamie brzusznej.

Doktor Robert Michnik z wydziału inżynierii biomedycznej Politechniki Śląskiej mówi, że "za stabilizację ciała odpowiedzialne są mięśnie brzucha, mięśnie działające w obrębie kręgosłupa, a także ciśnienie śródbrzuszne. - Przypuszczaliśmy, że w tym musi mieć jakiś udział przepona - dodał.

Trwające ponad rok analizy i eksperymenty prowadził zespół śląskich naukowców - nad przeponą głowili się lekarze i bioinżynierowie.

Doktor Bożena Gzik-Zroska przyznała, że "ocena jej roli w zachowaniu równowagi była dla nas swego rodzaju novum".

Wspomniane novum udało się uzyskać dzięki badaniom diagnostycznym i biomechanicznym. Wykorzystano w nich nowoczesną platformę do pomiarów równowagi.

Doktor Katarzyna Nowakowska wyjaśniła, że to urządzenie, które "składa się z matrycy ponad dwóch i pół tysiąca czujników". Doskonale pokazuje jak przemieszcza się środek ciężkości ciała. Przebadano 140 osób.

Doktor Janusz Kocjan poinformował, że w badaniu uczestniczyło 40 osób zdrowych i 100 pacjentów klinicznych zakwalifikowanych do zabiegu lobektomii, czyli usunięcia fragmentu miąższu płuca ze względu na nowotwór.

Przebadano osoby przed i po zabiegu. Okazało się, że pogorszenie spowodowane operacją wpływa na stabilizację ciała.

Rehabilitacja oddechowa sposobem na zaburzenia równowagi?

Teraz naukowcy będą dokładnie określać, jak praca przepony wpływa na równowagę. Wyniki badań mogą oznaczać rewolucję zarówno w leczeniu jak i w samej diagnostyce.

Doktor Janusz Kocjan zastanawia się, czy "rehabilitacja oddechowa w postaci ćwiczeń, które mogą poprawić ruchomość przepony, zwiększyć jej grubość, będzie efektywna".

- W przypadku zaburzeń równowagi ta etiologia, czyli przyczyna jest nieuchwytna, warto zwrócić uwagę na mięsień przeponowy - dodał.

Autor: asty/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości