Polska

Polscy "Bonnie i Clyde" skazani

Polska

TVN24Polscy "Bonnie i Clyde" skazani przez sąd

Na kary 11 lat oraz trzech lat i dziewięciu miesięcy więzienia skazał skierniewicki sąd parę, która przez kilka miesięcy napadała na banki i sklepy jubilerskie. 36-letni Mariusz D. oraz o trzy lata młodsza Anna B. działali jak bohaterowie filmu "Bonnie i Clyde".

Mariusz D. i jego partnerka przyznali się do winy. Sąd skazał mężczyznę na 11 lat więzienia, a kobietę na trzy lata i dziewięć miesięcy pozbawienia wolności.

Zasądził od nich także zadośćuczynienia w wysokości od 2,5 do ponad 4 tys. zł na rzecz kilku pokrzywdzonych. Obciążył ich też kosztami procesu.

Wyrok jest nieprawomocny. - Prokuratura prawdopodobnie nie będzie się od niego odwoływać - powiedział rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania.

Napad w peruce

Według śledczych para działała od września 2010 roku do stycznia 2011 roku. W tym czasie wspólnie dokonali sześciu napadów na banki i dwa napady na sklepy jubilerskie na terenie kilku województw. Mariusz D. usiłował też okraść bank w Skarżysku Kamiennej. W sumie ich łupem padły pieniądze i biżuteria o wartości ponad 270 tys. zł.

Para działała jak bohaterowie filmu "Bonnie i Clyde" - kobieta rozpoznawała placówki, czekała na zewnątrz z ubraniami, w które mężczyzna przebierał się po napadzie. Mariusz D. terroryzował personel niesprawnym - jak się później okazało - pistoletem pneumatycznym i rabował pieniądze oraz biżuterię.

Sprawcy dokładnie przygotowywali się do napadów. Nie mieli samochodu, podróżowali pociągiem. Kiedy przyjeżdżali do wybranego miasta, typowali bank lub placówki jubilerskie, które mieli okraść, a potem długo je obserwowali. Napadali w przebraniu. Kobieta zakładała perukę, mężczyzna nosił bluzy z kapturem, na głowę nakładał czapkę z daszkiem, twarz zakrywał szalikiem bądź golfem, wkładał też okulary; nigdy nie dokonywał napadów w tych samych ubraniach.

Zatrzymani w domu

Parę rozpoznali pracownicy jednego z banków w Skierniewicach, gdzie pod koniec 2010 r. doszło do napadu. Zamaskowany mężczyzna sterroryzował wówczas kasjerkę i zażądał wydania pieniędzy. Zgarnął do worka kilka tysięcy złotych i zbiegł.

Policja w czasie przeglądania zapisu monitoringu zwróciła uwagę na kobietę, która w chwili przestępstwa była przed bankiem. Podobna osoba pojawiła się też przed bankiem w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie wcześniej doszło do napadu.

Podejrzewano, że kobieta "stała na czujce" i była w zmowie z napastnikiem.

Zwrócono się do prokuratury o wydanie zgody na publikację jej wizerunku. Kilkadziesiąt godzin po publikacjach prasowych policja uzyskała informacje na jej temat i dotarła do kobiety i jej partnera w domu jednorodzinnym w gminie Sokoły na Podlasiu.

Oboje zostali zatrzymani i aresztowani w lutym ub. roku. W czasie przeszukania domu znaleziono m.in. ubrania, w których dokonywali napadów, biżuterię pochodzącą z kradzieży, 14 tys. zł w gotówce oraz broń - niesprawny pistolet pneumatyczny.

Mariusz D. odpowiadał także za próbę ucieczki z aresztu.

Metalowym płaskownikiem, który wymontował z łóżka, wykuwał w ścianie dziurę. Tynk wyrzucał do toalety. Z pociętego brezentu skręcił linę, po której chciał się opuścić na zewnątrz. Ostatecznie jednak do ucieczki nie doszło. Mężczyzna był już wcześniej karany za rozboje.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości