Polska

Połowa Polaków popiera PO

Polska

Aktualizacja:
TVN24Partia Donalda Tuska wciąz na fali wznoszącej

Dokładnie połowa Polaków zagłosowałaby na Platformę Obywatelską, gdyby wybory odbyły się teraz - wynika z sondażu GFK Polonia przeprowadzonego dla "Rzeczypospolitej".

Na drugim miejscu, z 20-procentowym poparciem plasuje się Prawo i Sprawiedliwość. Lewica i Demokraci mogliby liczyć na 6 procent głosów, a Polskie Stronnictwo Ludowe balansuje na 5-procentowym progu wyborczym.

W porównaniu do sondaży sprzed miesiąca trzeba zwrócić uwagę na 12-punktowy spadek poparcia dla PiS-u. To prawdopodobnie efekt wewnętrznych problemów i rozłamów w partii.

Notowania LiD-u są zaś świadectwem głębokiego kryzysu całej lewicy, która w ogóle nie znalazłaby miejsca w ławach sejmowych (prób wyborczy dla koalicji to 8 procent). Powołanie Lewicy i Demokratów wcale nie poprawiło sytuacji, a wręcz ją pogorszyło.

PSL nie poprawiła notowań pomimo wejścia do koalicji i rządu. Widać sam udział w koalicji to za mało, by zyskać nowych zwolenników. Może konkretne działania i decyzje ludowców zmienią tę sytuację, bo póki co Polskie Stronnictwo Ludowe znajduje się na granicy progu wyborczego.

Sondaż zrealizowano w dniach 23-25 listopada na 967-osobowej próbie dorosłych Polaków.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24