Polki latają po aborcję

 
TVN24Polscy lekarze często odmawiają wykonania zabiegu - bywa, że wbrew prawu

Co najmniej kilka tysięcy Polek co roku dokonuje aborcji za granicą - pisze "Życie Warszawy" na podstawie ankiet przeprowadzonych przez Federację na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

- Warszawianki najczęściej lecą do Wielkiej Brytanii czy Holandii - mówi szefowa Federacji Wanda Nowicka. Informacje Nowickiej potwierdza BPAS, brytyjska organizacja odpowiadająca za prawie połowę aborcji przeprowadzanych na Wyspach w ramach ubezpieczenia.

- Zauważyliśmy w ostatnim czasie duży wzrost zabiegów wśród Polek - mówi Laura Riley z BAPS. To samo twierdzą dziennikarze BBC, którzy badali ten problem. Ich zdaniem, w niektórych klinikach aż 80 proc. wszystkich pacjentek to kobiety z Polski.

Angielskie kliniki już od dawna odwiedzają kobiety z Irlandii, gdzie przepisy są równie ostre, jak u nas. Według źródeł brytyjskich, co roku w ramach tzw. turystyki aborcyjnej przybywa tam sześć tysięcy pań z Irlandii. Teraz dołączyły do nich z Polski - informuje "Życie Warszawy".

Dziennik przypomina, że w naszym kraju od 1997 roku aborcji nie wolno dokonywać z powodu ciężkiej sytuacji kobiety. W Wielkiej Brytanii przepisy są znacznie łagodniejsze. Tam do 24. tygodnia ciąży aborcji dokonuje się również ze względów społecznych i ekonomicznych.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości