Sondaż CBOS: PiS wciąż na czele mimo spadku. KO ze wzrostem

Autor:
mjz
Źródło:
PAP
Jarosław Gowin: od dzisiaj Porozumienie idzie własną drogą
Jarosław Gowin: od dzisiaj Porozumienie idzie własną drogą
TVN24
TVN24Jarosław Gowin: od dzisiaj Porozumienie idzie własną drogą (wideo z 12.08)

Z najnowszego sondażu poparcia dla ugrupowań politycznych wynika, że PiS wraz ze swym obecnym koalicjantem - Solidarną Polską - cieszy się 34-procentowym poparciem. Koalicja Obywatelska może liczyć na 18 procent, a Polska 2050 Szymona Hołowni na 11 procent głosów. Pięć procent ankietowanych zagłosowałoby na Lewicę, tyle samo na Konfederację. Pod progiem wyborczym PSL-Koalicja Polska.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Według sondażu CBOS, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w sierpniu, wzięłoby w nich udział trzy czwarte uprawnionych do głosowania (75 proc.). 12 proc. respondentów wciąż zastanawia się, czy iść do urn. 13 proc. mówi, że nie wzięłoby udziału w wyborach.

PiS w dół, KO w górę

Na PiS wraz z Solidarną Polską chce głosować 34 proc. osób zapowiadających swój udział w wyborach. W porównaniu z poprzednim badaniem to spadek o dwa punkty procentowe.

Na drugim miejscu plasuje się Koalicja Obywatelska popierana przez 18 proc. badanych. W przeciwieństwie do PiS KO odnotowuje wzrost o 2 punkty procentowe. Sierpniowy wynik tej formacji jest - według CBOS - najlepszy w tym roku.

Szymon Hołownia zamyka podium

Na trzecim miejscu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni, którą popiera 11 proc. uprawnionych do głosowania. Ugrupowanie odnotowało w sierpniu spadek liczby zwolenników o 2 punkty procentowe. To z kolei - jak zaznacza CBOS - najniższy wynik tej partii od października 2020 roku, a więc niemal od momentu powstania.

Sondaż poparcia dla partii politycznychTVN24

Na granicy progu wyborczego jest Konfederacja oraz Lewica, każda popierana przez 5 procent zdeklarowanych uczestników wyborów. Oba ugrupowania mają tyle samo sympatyków, ile w ubiegłym miesiącu. Do parlamentu nie udałoby się wprowadzić swoich przedstawicieli PSL-Koalicji Polskiej mającej 3-procentowe poparcie. Pod progiem jest też Kukiz'15 ( 1 proc.) i Porozumienie Gowina (poniżej 0,5 proc.).

18 proc. Polaków deklarujących chęć wzięcia udziału w wyborach do parlamentu nie jest zdecydowanych, na kogo miałoby zagłosować, a 5 procent odmawia odpowiedzi.

Badanie CBOS

Badanie CBOS pt. "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) lub samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano od 16 do 26 sierpnia 2021 r. na próbie liczącej 1167 osób (w tym: 62,4 proc. metodą CAPI, 23,5 proc. – CATI i 14,1 proc. – CAWI).

Autor:mjz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Verconer / Shutterstock

Pozostałe wiadomości