"Politycy narobili nam bigosu". Debata ekspertów o państwie i wyborach

"Teza o kryzysie jest na wyrost"
"Teza o kryzysie jest na wyrost"
Przedwyborcza debata ekspertów w TVN24

Czy Polacy mają problemy z czytaniem instrukcji czy też może świadomie oddawali nieważne głosy w tegorocznych wyborach samorządowych? W jaki sposób można zreformować PKW i czy w ogóle jest taka potrzeba? M.in. na te pytania starali się znaleźć odpowiedź prof. Janusz Czapiński, dr Anna Materska - Sosnowska, prof. Antoni Dudek, dr Tomasz Żukowski, prof. Radosław Markowski i prof. Ireneusz Krzemiński w specjalnym programie w TVN24 "Czas decyzji - debata wyborcza". Przedstawiamy zapis relacji z debaty ekspertów.

21:30
"Czas Decyzji" - cała debata
"Czas Decyzji" - cała debataTVN 24
21:20

- Ta demonstracja 13 grudnia jest bardzo szkodliwa dla naszego społeczeństwa, również dla młodych ludzi. To jest podważanie zasad państwa - skrytykowała dr Anna Materska - Sosnowska.

21:19

- W zeszłym roku w czasie tego marszu były również kwestie związane z Ukrainą. Rozumiem, że w tym roku zostaną poruszone problemy związane z prawem do uczciwych wyborów - zauważył dr Tomasz Żukowski.

21:17

- Nie dajmy się zwariować, że demonstracje są złe - skomentował prof. Antoni Dudek pomysł Jarosława Kaczyńskiego, aby 13 grudnia przeprowadzić protest dotyczący sposobu przeprowadzenia tegorocznych wyborów samorządowych. - Tylko dlaczego akurat 13 grudnia? Co ma ta data do systemu informatycznego, który się nie sprawdził? - pytał Radosław Markowski.

Radosław Markowski i Antoni Dudek o demonstracji 13 grudnia
Radosław Markowski i Antoni Dudek o demonstracji 13 grudnia tvn24

- To ma pokazać, że ci, którzy teraz rządzą, w gruncie rzeczy niewiele się różnią od tych, którzy wprowadzali stan wojenny - podsumował ideę stojącą za protestem prof. Janusz Czapiński.

21:10

Prof. Radosław Markowski zasugerował z kolei, by wzmocnić rolę Krajowego Biura Wyborczego, a sędziów z PKW wspomóc przedstawicielami innych zawodów, np. psychologów społecznych.

21:09

W ocenie prof. Ireneusza Krzemińskiego, należy zastanowić się nad kadencyjnością członków PKW. Stanowczo potępił natomiast jakiekolwiek rozwiązania, które zmierzyłaby do upolitycznienia komisji.

21:08

Prof. Antoni Dudek przekonywał, że nadszedł czas, by zastanowić się nad reformą PKW. W jego opinii, nie wszyscy członkowie musieliby być sędziami.

21:06

- Politycy narobili nam bigosu. My pomału uczymy się, chodzimy głosować, lepiej lub gorzej, ale się staramy - oceniła dr Anna Materska - Sosnowska.

21:04

- Proszę porównać wyważone wystąpienie prof. Krasnodębskiego przed Parlamentem Europejskim, a emocjonalne słowa marszałka Sikorskiego czy premier mojego państwa. Mnie jest przykro - zarzucił z kolei dr Tomasz Żukowski.

21:02

Prof. Ireneusz Krzemiński jako "kompromitujący" ocenił apel eurodeputowanych PiS, którzy chcieli przeprowadzenia debaty w Parlamencie Europejskich na temat polskich wyborów.

Krzemiński: kompromitująca skarga PiS
Krzemiński: kompromitująca skarga PiStvn24

- Ja uważam, że jak najbardziej można donosić na własny kraj, jeśli są ku temu podstawy - powiedział z kolei Radosław Markowski. W jego opinii sposób przeprowadzenia wyborów samorządowych nie był jednak wystarczającym powodem.

20:46

Zdaniem Janusza Czapińskiego, przed kolejnymi wyborami PKW i Krajowe Biuro Wyborcze powinny przeprowadzić pilotaż, w czasie którego można byłoby sprawdzić, czy wyborcy rozumieją instrukcję i zasady głosowania.

20:42

- Ogromna część wyborców PO się wycofała - ocenił z kolei prof. Ireneusz Krzemiński.

20:40

- Nie oskarżam Polaków o głupotę, ale niestety Polacy nie czytają instrukcji - powiedział prof. Czapiński.

- Nie zgadzam się jednak z tezą, że pogarsza się edukacja obywatelska. Nie wiem też, skąd bierzecie takie dane, że Polacy mają coraz bardziej dość polityków - zwrócił się do innych ekspertów obecnych w studiu.

20:35

Zgodził się z tą tezą prof. Janusz Czapiński. - Większość świadomych wyborców idzie do urn po to, żeby wskazać określoną osobę na stanowisko wójta czy burmistrza albo po to, żeby utrącić tego kandydata. Przy okazji dostają jeszcze ileś tam kart, więc z obywatelskiego obowiązku je wypełniają - zauważył.

20:33

Dr Anna Materska - Sosnowska podkreśliła, że wiedza Polaków na temat sejmików wojewódzkich jest bardzo mała.

20:31

- Jeżeli z każdymi wyborami coś się zmienia, np. karta, to nie dziwmy się, że ludzie nie wiedzą, jak zagłosować - przekonywała z kolei dr Anna Materska - Sosnowska.

20:29

Radosław Markowski podkreślił, że ludzie w wielu miejscach Europy tracą zaufanie do partii politycznych. Jego zdaniem, jest to jeden z czynników, które mogą mieć wpływ na rosnący odsetek nieważnych głosów w wyborach do sejmików wojewódzkich.

20:25

Prof. Radosław Markowski przyznał, że mogło się zdarzyć, iż w niektórych miejscach kraju doszło do nieprawidłowości, a PKW wiele rzeczy mogła zrobić lepiej.

- Traktujmy się jednak poważnie. XXI wiek, ludzie wykształceni, powinni umieć prawidłowo oddać głos - zauważył, komentując dużą liczbę nieważnych głosów oddanych w wyborach do sejmików.

Markowski: w niektórych miejscach mogły się zdarzyć nieprawidłowości
Markowski: w niektórych miejscach mogły się zdarzyć nieprawidłowości tvn24
20:23

- Nie chciałabym uczestniczyć w dyskusji polityków, którzy twierdzą, że wybory są sfałszowane - zastrzegł prof. Antoni Dudek. Podkreślił, że Jarosław Kaczyński poszedł "nawet nie o jeden, ale o kilka mostów za daleko".

- Powinniśmy się raczej zastanowić, czy te wybory są dobrą wizytówką dla polskiej demokracji - dodał. Jak wyjaśnił, przyczyny problemów, które dały o sobie znać przy okazji tegorocznych wyborów są złożone.

Dudek: sytuacja po wyborach jest niepokojąca
Dudek: sytuacja po wyborach jest niepokojącatvn24
20:18

- Na początku było tak: wybory są sfałszowane, bo wyniki nie zgadzają się z exit polls. To absurd. Teraz zwolennicy tezy o sfałszowaniu wycofali się z argumentu o exit polls i powołują się na intuicję społeczną - wytknął niekonsekwencję osobom nieufnie podchodzących do wyników podanych przez PKW prof. Janusz Czapiński.

Czapiński: jesteśmy w Polsce, więc to nic nowego
Czapiński: jesteśmy w Polsce, więc to nic nowego tvn24
20:15

Dr Anna Materska - Sosnowska zaleciła ostrożność w formułowaniu tez na temat sfałszowania wyborów i nieprawidłowości, które mogłyby mieć wpływ na wynik wyborów.

- Wybory samorządowe to są takie wybory, w których ogromną rolę ma społeczeństwo obywatelskie - podkreśliła. Zauważyła przy tym, że mówienie o fałszerstwach uderza w ludzi ciężko pracujących w komisjach wyborczych.

Materska-Sosnowska zaleca ostrożność w formułowaniu tez na temat sfałszowania wyborów
Materska-Sosnowska zaleca ostrożność w formułowaniu tez na temat sfałszowania wyborów tvn24
20:11

Dr Żukowski ocenił, że sytuacja, do której doszło w związku z wyborami jest niepokojąca, a głosy w niektórych okręgach należałoby przeliczyć ponownie.

Żukowski: głosy powinny zostać ponownie przeliczone
Żukowski: głosy powinny zostać ponownie przeliczonetvn24
20:09

- Z całą pewnością mamy do czynienia z kompromitacją instytucji, czyli PKW - powiedział dr Tomasz Żukowski. Jak zauważył, mimo że od wyborów minęło już tyle czasu, PKW wciąż nie opublikowała pełnych danych dotyczących np. wyborów do sejmików.

20:06

Czy Polska jest w kryzysie? - W jakimś sensie można powiedzieć, że wpadka tak poważnej instytucji, jaką jest PKW, świadczy o problemach w państwie. Myślę jednak, że teza o kryzysie jest na wyrost - stwierdził prof. Ireneusz Krzemiński.

20:03

W TVN24 rozpoczęła się debata z ekspertami. Już w niedzielę zagłosujemy w drugiej turze wyborów samorządowych

W programie analiza sondaży, polityczne prognozy oraz oceny partyjnych strategii przed drugą turą wyborów. Podczas debaty przypominamy też najgorętsze wypowiedzi polityków z finiszu kampanii i zastanawiamy się, jak za kilka dni wyglądać będzie powyborczy polityczny krajobraz.

Czytaj więcej o wyborach samorządowych w specjalnym raporcie tvn24.pl.

Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot po raz kolejny nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości nieco ponad pół miliona złotych. Kumulacja w loterii wzrosła do 520 milionów złotych.

Wyniki Eurojackpot z 19 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 19 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
Lotto.pl

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Argentyńscy senatorowie przyznali sobie 136-procentowe podwyżki. Sprawa stała się czołowym tematem w mediach. Decyzję podjęto bowiem poprzez podniesienie ręki i nie można jednoznacznie wskazać, kto jak zagłosował. Prezydent Javier Milei skrytykował decyzję o podwyżkach diet w kraju zmagającym się z kryzysem. "Tak właśnie działa kasta" - napisał w serwisie X.

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Źródło:
PAP, Buenos Aires Herald

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24