Polska

Policja zmienia mundury

Polska

Miesięcznik "Policja 997"/Przemysaław KacakNowe mundury mają być praktyczne

Już pod koniec sierpnia policjanci dostaną do testowania nowe mundury. Wymiana umundurowania nastąpi prawdopodobnie w połowie przyszłego roku.

Mundur letni, fot:Miesięcznik "Policja 997"/Przemysaław Kacak Miesięcznik "Policja 997"/Przemysaław Kacak

- Będą to mundury z materiału o wyższej jakości niż te, które są obecnie w policji. Założeniem jest, by były wygodne, niekrępujące ruchy oraz praktyczne. Chcemy również, by miały również pewną dozę elegancji - powiedział portalowi tvn24.pl Tomasz Kowalczyk, dyrektor Biura Logistyki Komendy Głównej Policji. - Na początku dostaniemy 60-80 kompletów letniego umundurowania do przetestowania - zobaczymy je już w sierpniu. Następną partię mundurów przetestujemy w okresie zimowym. Dopiero wtedy, gdy funkcjonariusze zgłoszą swoje uwagi i wyrażą opinie, będziemy mogli przystąpić do podpisania umowy na zamówienie dla całej policji - dodał.

W pierwszej kolejności nowe mundury trafią do policjantów patrolujących ulice. Wymiana zacznie się od mundurów służbowych, z których korzystają m.in. funkcjonariusze prewencji. Wzory jesienno-zimowe zostaną wybrane po przetestowaniu kompletów letnich. - Odejdziemy od dwóch kolorów, które funkcjonariusze noszą obecnie - czarnego i niebieskawego. Będzie jeden kolor: ciemny granat - zapowiada Kowalczyk. Wymiana umundurowania dla wszystkich policjantów rozpocznie się prawdopodobnie w połowie 2008 r. Wymienione zostanie także umundurowanie wyjściowe i specjalistyczne, dla antyterrorystów.

Umundurowanie - kurtka wiatrówka, koszulka polo, spodnie bojówki, pas z klamrą plastikową z blokadą oraz koszula z krótkim rękawem będą takie same dla policjantów jak i policjantek. Dla tych ostatnich będą jednak odpowiednie rozmiary, do tej pory pojawiały się skargi, że mundury trudno było dopasować.

Projekt i próbna partia mundurów będą kosztować policję ok. 500 tys. zł. Na razie nie wiadomo jaki będzie koszt wymiany mundurów dla wszystkich policjantów w Polsce (jest ich ok.100 tys.). W pierwszej partii zamówionych zostanie ok.40 tys. kompletów.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: Miesięcznik "Policja 997"/Przemysaław Kacak