Polska

Polański przesłuchany w krakowskiej prokuraturze

Polska

Prokuratura sporządzi wniosek do sądu

W krakowskiej prokuraturze odbyło się w środę po południu przesłuchanie Romana Polańskiego w sprawie ekstradycji reżysera, której domagają się Stany Zjednoczone. Polański stawił się z dwoma obrońcami. Jak przekazała prokuratura, reżyser złożył wyjaśnienia.

Według nieoficjalnych informacji TVN24, Polański miał pojawić się w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie po godz. 17. Przesłuchanie zakończyło się po godz. 19.

Jak przekazała Bogusława Marcinkowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie, reżyser złożył wyjaśnienia, ale ze względu na dobro prowadzonych czynności prokuratura nie udziela informacji o jego szczegółach.

Dodała, że termin przesłuchania został zmieniony na prośbę obrońcy Romana Polańskiego.

Prokuratura sporządzi wniosek do Sądu Okręgowego w Krakowie, który wypowie się w sprawie dopuszczalności ekstradycji. Jeśli się na nią nie zgodzi, decyzja będzie ostateczna. Jeśli zgodę wyrazi, ostateczne zdanie należeć będzie do ministra sprawiedliwości.

Wniosek o ekstradycję

W październiku 2014 r. władze USA wystąpiły do Polski o aresztowanie 81-letniego Polańskiego - do czasu złożenia formalnego wniosku o ekstradycję. Polański jest formalnie poszukiwany przez Interpol i objęty międzynarodowym nakazem poszukiwania. W 1977 r. reżyser został zaocznie uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią Samanthą Gailey (obecnie Geimer). Polański przyznawał, że doszło do seksu z Gailey, ale odbyło się to za jej przyzwoleniem. Amerykańskie prawo uznaje seks z nieletnią za gwałt. Przed ogłoszeniem wyroku reżyser potajemnie opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej z nim ugody. Sprawa została przekazana do Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Polański zgłosił się tam z obrońcami 30 października. Zadeklarował, że stawi się na każde wezwanie prokuratury, i podał swe miejsca pobytu. Prokurator uznał, że w takim przypadku zbędne jest stosowanie aresztu, skoro Polański zadeklarował, że będzie do jego dyspozycji. Na początku roku wniosek o ekstradycję trafił do Prokuratury Generalnej i został przekazany do prokuratury w Krakowie. Po sprawdzeniu, że spełnia on wymogi formalne, prokurator wyznaczył termin przesłuchania.

[object Object]
Adwokat Polańskiego o decyzji ministra sprawiedliwościtvn24
wideo 2/21

Autor: js//rzw/kwoj / Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości