Polak "nową gwiazdą muzyki poważnej". Wygrał Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków

eurovisionyoungmusicans instagramŁukasz Dyczko ma zaledwie 18 lat

18-letni Łukasz Dyczko z Gorlic został zwycięzcą 18. edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków. Polak wykonał "Rapsodię na saksofon altowy" Andre Waigneina. Finałowy koncert odbył się w sobotę w Kolonii.

Polski saksofonista, okrzyknięty "nową gwiazdą muzyki poważnej", wygrał rywalizację z muzykami reprezentującymi 10 krajów m.in. Szwecję, Węgry, Słowenię, Niemcy, Czechy, Norwegię i Austrię.

One very happy looking winner, Lukasz Dyczko from Poland! #EYM2016

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Eurovision Young Musicians (@eurovisionyoungmusicians) 3 Wrz, 2016 o 1:57 PDT

Nagroda główna

Dyczko uznany za najlepszego młodego muzyka-instrumentalistę otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. euro i zaproszenie do wspólnego koncertu z orkiestrą symfoniczną stacji WDR. Drugie miejsce zajął Robert Bily z Republiki Czeskiej, a trzecie Dominik Wagner z Austrii. Występy młodych muzyków oceniało pięcioosobowe jury. Przewodniczył mu światowej sławy skrzypek Julian Rachlin. Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków (Eurovision Young Musicians Competition) odbywa się co dwa lata. Uczestniczą w nim artyści poniżej 18 roku życia, wykonujący utwory muzyki poważnej. Organizatorem konkursu jest Europejska Unia Nadawców (EBU). Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 11 maja 1982 r. w Manchesterze w Wlk. Brytanii.

Trzeci Polak

W poprzednich latach konkurs odbywał się na przełomie maja i czerwca. Jednak przed edycją w 2016 r. zadecydowano o przesunięciu go na wrzesień, aby jego termin nie kolidował z konkursem piosenki Eurowizji. Łukasz Dyczko jest trzecim Polakiem, który zwyciężył w tym konkursie. W 1992 roku pierwsza nagroda przypadła polskiemu skrzypkowi Bartłomiejowi Niziołowi, a 2000 r. główną nagrodę otrzymał pianista Stanisław Drzewiecki.

Congratulations to our winners of #EYM2016! 1st Poland, 2nd Czech Republic and 3rd Austria!

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Eurovision Young Musicians (@eurovisionyoungmusicians) 3 Wrz, 2016 o 1:07 PDT

Szpak o wynikach Eurowizji: to niesprawiedliwe i trochę bolesne
Szpak o wynikach Eurowizji: to niesprawiedliwe i trochę bolesnetvn24

Autor: AG/kk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: eurovisionyoungmusicans instagram

Pozostałe wiadomości