Zagrożenie demokracji czy kolejny konflikt. Co Polacy myślą o sporze wokół TK

Polska

tvn24Wciąż trwa spór o TK

"To prawdziwe, realne zagrożenie dla demokracji" - tak obecną sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego ocenia 32 proc. ankietowanych w najnowszym sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24. Niewiele mniej, 29 proc., uważa, że to "kolejny konflikt polityczny, podobne zdarzają się co jakiś czas".

"W ostatnich dniach głośno jest o sporze związanym z wyborem nowych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. Jak ocenia Pan(i) obecną sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego?" - na tak sformułowane pytanie odpowiadali ankietowani.

32 proc. ankietowanych uznało, że to "prawdziwe, realne zagrożenie dla demokracji". To o 3 punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu zrealizowanym 3 grudnia. Niewiele mniej - 29 proc.(-4) badanych - uważa, że to "kolejny konflikt polityczny, podobne zdarzają się co jakiś czas".

Zdaniem 19 proc. (+1) ankietowanych to "poważny kryzys konstytucyjny państwa". Z kolei 15 proc. (+2) badanych oceniło, że to "zwyczajna zmiana polityczna". "Nie wiem, trudno powiedzieć" odpowiedziało 5 proc. (-2) ankietowanych.

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany Millward Brown w dniach 16-17 grudnia na ogólnej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych wśród osób powyżej 18 roku życia. W badaniu wzięły udział 1002 osoby.

Wyniki sondażu Millward Browntvn24

Autor: js/ja / Źródło: tvn24

Raporty: