Kolejny konflikt podobny do innych czy zamach na demokrację? Polacy podzieleni ws. TK

Polska

tvn24W czwartek przed TK zebrali się zwolennicy i przeciwnicy zmian w Trybunale

To kolejny konflikt polityczyny, podobne zdarzają się co jakiś czas - taką opinię o trwającym sporze wokół wyboru nowych sędziów TK wyraża 33 procent uczestników najnowszego sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24. Niewiele mniej - 29 proc. - twierdzi, że mamy do czynienia z realnym zagrożeniem dla demokracji.

Prezydent Andrzej Duda liderem rankingu zaufania - zobacz szczegóły

Jak Polacy oceniają pracę prezydenta? - zobacz sondaż

"W ostatnich dniach głośno jest o sporze związanym z wyborem nowych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. Jak ocenia Pan(i) obecną sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego?" - na tak sformułowane pytanie odpowiadali ankietowani. Przedstawiono im kilka wariantów odpowiedzi do wyboru.

Najwięcej, bo 33 proc. pytanych uznało, że trwający spór wokół nowych sędziów TK to "kolejny konflikt polityczny, podobne zdarzają się co jakiś czas". Niewiele mniej, bo 29 proc. pytanych wybrało odpowiedź, że to "prawdziwe, realne zagrożenie dla demokracji w Polsce".

18 proc. oceniło, że ostatnie wydarzenia stanowią "poważny kryzys konstytucyjny państwa", a 13 proc. - że to "zwyczajna zmiana polityczna".

"Nie wiem/trudno powiedzieć" odpowiedziało w sumie 7 proc. pytanych.

Większość dobrze ocenia TK

Respondenci zostali też poproszeni o odpowiedź na pytanie, "jak ocenia Pan(i) obecnie prace Trybunału Konstytucyjnego?".

Liczniejsza grupa wystawiła działalności Trybunału noty dobre (43 proc.) niż złe (37 proc.)

20 proc. pytanych odpowiedziało "Nie wiem/trudno powiedzieć".

Sondaż na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 zrealizowała 3 grudnia tego roku pracownia Millward Brown na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych wśród osób powyżej 18 roku życia. W badaniu wzięły udział 1002 osoby.

04.12.2015 | Prezydent nie zauważa wyroku TK? Wciąż nie wiadomo, jak zakończyć kryzys konstytucyjnyFakty TVN

Spór o nowych sędziów

3 grudnia Trybunał wydał wyrok, w którym uznano, że w październiku tego roku Sejm poprzedniej kadencji zgodnie z konstytucją wybrał trzech nowych sędziów TK, a dwóch pozostałych - niezgodnie z konstytucją. Jednocześnie TK uznał, że od wybranej zgodnie z konstytucją trójki sędziów prezydent powinien "niezwłocznie" odebrać ślubowanie.

Dzień wcześniej Sejm głosami PiS - po tym jak posłowie tej partii uchwałami stwierdzili nieważność październikowego wyboru sędziów - wybrał nową piątkę osób mających zostać sędziami TK. Następnego dnia Andrzej Duda - jeszcze przed ogłoszeniem wyroku przez TK - odebrał ślubowanie od czterech z nich.

Piąta kandydatka wybrana na sędziego złoży ślubowanie z chwilą, kiedy zakończy się kadencja jej poprzednika w Trybunale.

Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej rolitvn24
wideo 2/35

Autor: ts//rzw / Źródło: tvn24.pl

Raporty: