Polacy o reformie sądownictwa. Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

[object Object]
W sondażu zadano pytanie odnośnie sytuacji polskiego sądownictwatvn24
wideo 2/35

Prawie połowa Polaków jest zdania, że planowana reforma sądownictwa ma na celu podporządkowanie sądów partii rządzącej - wynika z sondażu Kantar Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24.

W sondażu zadano pytanie odnośnie sytuacji polskiego sądownictwa.

Zdaniem większości respondentów przeprowadzone i planowane zmiany w sądownictwie służą przede wszystkim podporządkowaniu sądownictwa partii rządzącej. Taką odpowiedź wskazało 49 procent badanych.

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Zdaniem 28 procent respondentów zmiany służą przede wszystkim reformie wymiaru sprawiedliwości i usprawnieniu pracy sądów.

23 procent badanych nie ma na ten temat zdania.

Komentarze polityków

Lubnauer o niebezpieczeństwach związanych z reformą sądownictwa PiS
Lubnauer o niebezpieczeństwach związanych z reformą sądownictwa PiStvn24

Wyniki sondażu skomentowała Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

- Wszystkie te trzy ustawy (autorstwa PiS dot. reformy sądownictwa), jeszcze w komplecie, dają pełną kontrolę nad władzą sądowniczą Prawu i Sprawiedliwości. Czyli mamy do czynienia z upolitycznieniem sądownictwa - stwierdziła.

- Co za tym idzie mamy sytuację, w której to politycy będą drukować wyroki. W sytuacji, w której mamy upolitycznione sądownictwo dość jasna jest kwestia, że Polacy przestają być równi wobec prawa - dodała posłanka.

Reformy sądownictwa, którą chce przeprowadzić rząd, broni - mimo nieprzychylnych wyników sondażu - Ryszard Czarnecki z PiS.

- Gdyby zadać Polakom pytanie, czy sądy w Polsce dobrze, sprawnie, szybko orzekają, to myślę, że 80, czy 90 procent Polaków orzekłoby, że nie. I ta reforma, którą przeprowadza rząd Rzeczpospolitej Polskiej, a którą pilotuje minister sprawiedliwości, służy właśnie temu, aby Polacy mieli poczucie, że sądy działają szybko i dobrze - ocenił Czarnecki.

Czarnecki o potrzebie reformy sądownictwa
Czarnecki o potrzebie reformy sądownictwatvn24

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar Millward Brown SA w dniach 24-25 kwietnia 2017 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku 18 plus. Wielkość próby N=1001.

Według ostatniego sondażu zrealizowanego przez Kantar Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24, spośród partii na pierwszym miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska.

Poparcie dla niej wzrosło o 4 pkt. proc. do 31 proc., a poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości pozostało na poziomie 29 proc.

Z kolei poparcie dla Kukiz'15 wynosi 10 proc. (bez zmian), dla SLD 6 proc. (-2 pkt. proc.), a dla Nowoczesnej 5 proc. (-3 pkt. proc.).

04.05.2017 | Ziobro został szefem dyrektorów sądów. "Ten ma władzę, kto ma pieniądze"
04.05.2017 | Ziobro został szefem dyrektorów sądów. "Ten ma władzę, kto ma pieniądze"Fakty TVN

Autor: mw,azb/sk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości