Polska

Polacy dają Wajdzie Oscara

Polska

Aktualizacja:
TVN24Sondaż ws. Katynia

Do czterech razy sztuka - najwyższy czas żeby Wajda dostał tego Oscara - mówią Polacy. Z sondażu przeprowadzonego przez PBS DGA dla TVN24 wynika, że trzy czwarte z nas uważa, że "Katyń" zasłużył na statuetkę.

To już czwarty film Andrzeja Wajdy nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

77 procent Polaków jest zdania, że dzieło Wajdy zasługuje na Oscara, a prawie połowa nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Na "nie" jest zaledwie 5 proc. respondentów. Co piąty z nas na temat oscarowych aspiracji "Katynia" nie ma zdania. Chętniej nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznałyby Wajdzie kobiety (82,9 proc.), niż mężczyźni (71,2 proc.).

Katyń - trzeba rozmawiać

Polacy są też zdania, że o zbrodni katyńskiej należy rozmawiać z Rosją, choć jak pokazała przeszłość dla Moskwy, to trudny temat. 70 proc. pytanych uważa, że mimo to należy rozmawiać o Katyniu. Przeciwnego zdania jest co piąty Polak.

Rosja powinna zapłacić

Sama rozmowa jednak nie wystarczy. Według 80 proc. Polaków, Rosja powinna zapłacić odszkodowania za Katyń. Z sondażu dla TVN24 wynika, że w tej sprawie opinia publiczna jest prawie jednomyślna.

Takiej potrzeby nie widzi jedynie co dziesiąty z badanych.

Badanie zostało przeprowadzone przez PBS DGA w dniu 22 lutego na 500-osobowej próbie reprezentatywnej dla dorosłej ludności Polski.

Źródło: TVN24, Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości