Pola Grunwaldu gotowe do bitwy. Dziś wielka inscenizacja

Pola Grunwaldu gotowe do bitwy. Dziś wielka inscenizacja
Pola Grunwaldu gotowe do bitwy. Dziś wielka inscenizacja
tvn24
tvn24Pod Grunwaldem wyrosły obozy rycerskie

Ponad 1300 rycerzy pojawi się dziś na dorocznej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Chorągwie rycerskie przygotowują się do inscenizacji bitwy, biorąc udział w turniejach. Rycerzy i rzemieślników z sąsiadującego z obozami jarmarku obowiązują historyczne stroje i wyposażenie. Starcie wojsk polskich i litewskich z Krzyżakami rozpocznie się o godzinie 15.

Pod Grunwaldem obozy rycerskie wyrosły już 15 lipca. Do zbudowania obozowisk rycerze i ich pomocnicy korzystali m.in. z mechanicznych pił do cięcia drewna. - Ale jak zbudujemy, to już zapanuje u nas średniowiecze - żartowali pytani o stosowanie współczesnych narzędzi.

Reguły funkcjonowania w obozach rekonstruktorów nakazują bowiem życie takie, jak w średniowieczu. Dlatego w obozowiskach można zobaczyć gotowanie w glinianych garnkach na ogniskach, krojenie ogromnymi nożami "wprost od kowala", czy picie z glinianych kubków. Docelowo w tych obozach ma mieszkać 4 tys. ludzi.

Inscenizacja bitwy

Kulminacja Dni Grunwaldu przypada na sobotę, kiedy odbędzie się inscenizacja bitwy.

Publiczność będzie mogła zobaczyć m.in. wręczenie dwóch mieczy przez poselstwo krzyżackie polskiemu królowi, odśpiewanie "Bogurodzicy”, a także walki między przeciwnymi wojskami.

Inscenizacja bitwy rozpocznie się o godz. 15. - Wydaliśmy 1350 identyfikatorów dla osób, które mają wyjść na pole bitwy. Sądzimy, że wszyscy wyjdą - mówi dr Piotr Nowakowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Inscenizacja bitwy na polach Grunwaldu jest największą tego typu imprezą w kraju. Co roku ogląda ją ok. 100 tys. widzów.

Autor: kło//plw / Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości