"Nobel dla WOŚP, nie dla mnie". Owsiak reaguje na pomysł posłanki Nowoczesnej

Polska

Aktualizacja:
tvn24Jurek Owsiak

Kandydatura WOŚP i Jurka Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla została już złożona - powiedziała TVN24 posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt. Szef Orkiestry szybko zareagował na ten pomysł. "Nobel dla Orkiestry? TAK!" - napisał na Facebooku. "Nobel dla Owsiaka? NIE!" - dodał.

"Pani Posłanka zahulała z nagrodą Nobla" - skomentował Owsiak na swoim profilu na Facebooku.

"Nobel dla Orkiestry? TAK!" - napisał i wytłumaczył: "Pomyślałem sobie, że jeśli już, to należy odwrócić nieco logikę całego przedsięwzięcia. Otóż będę dumny, jeśli samo proponowanie tego wyróżnienia będzie wiązało się z Fundacją Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jako instytucją, która przez 25 lat nakręciła Polaków na tak niebywałe rzeczy".

Owsiak podkreślił, że podczas 25. Finału WOŚP "w blisko 1700 miejscach na całym świecie funkcjonowały sztaby, a w nich rzesze ludzi, którzy nie szczędzili sił, aby wspólnie tworzyć Finał WOŚP". "Za samo to nagroda Nobla całkiem by się wszystkim należała" - stwierdził.

"Nobel dla Owsiaka? NIE!" - napisał dalej. Ocenił, że Nobel dla niego to byłby "kłopot za kłopotem".

"Spodziewana ilość focha i podniesionego ciśnienia mogłaby być bolesna. Biorąc pod uwagę fakt, że spożywam alkohol, słucham szatańskiej muzyki i organizuję błotne kąpiele na Przystanku Woodstock… kompletnie się do tego Nobla nie nadaję. Zaprzeczam ideałom, mam własne zdanie i uważam, że patriotyczne, narodowe grafiki są fatalne. Oburzam się, że Pendolino nie odwozi mnie z Opola do Warszawy, a Poczta Polska list z Brukseli dostarcza w ciągu niemal tygodnia. Bywam 'miluś', ale też i opryskliwy, kiedy ktoś przekracza barierę dźwięku głupotą i chamstwem. I choć mija sekunda, żebym 'przekreślił to wężykiem', to jednak bardziej jestem wojowniczy niż pokorny" - wyjaśnił Owsiak. Dodał, że to nie wszystkie powody, "dla których grupa niezadowolonych ze złości mogłaby pójść nad Wisłę i do niej wskoczyć".

Pomysł posłanki Schmidt

Posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt napisała na Twitterze we wtorek, że zamierza zgłosić kandydaturę Wielkiej Orkiestry i Jurka Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla.

Odpowiadając na pytanie TVN24, skąd ten pomysł, posłanka Schmidt wyjaśniła: - Idea WOŚP łączy ludzi ponad podziałami, a ten pomysł spotyka się z dużym entuzjazmem.

Parlamentarzystka argumentowała, że zasięg WOŚP nie ogranicza się do naszego kraju. - Nie jest to akcja, w której biorą udział tylko Polacy. Wsparcie płynie od ludzi z całego świata. Jest to ewenement na skalę światową - zaznaczyła.

- Nawet jeśli Komisja Noblowska będzie miała odmienne zdanie, to jest to w mojej ocenie forma wielkiego wsparcia i podziękowania dla tego, co robi od ćwierć wieku Jurek Owsiak - dodała Schmidt.

- Kandydatura została już zgłoszona, trwa kompletowanie dokumentów - poinformowała posłanka. Zgodnie z procedurami Norweskiego Komitetu Noblowskiego kandydatów zgłaszać mogą m.in. dotychczasowi laureaci, członkowie rządów, parlamentarzyści czy Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.

- Mamy już kod weryfikacyjny. Teraz jest obszerny wniosek do wypełnienia. Zbieramy materiały, bardzo pomocne są uwagi internautów. Jest grupa osób, która przygotowuje ten wniosek, trzymamy kciuki - powiedziała Schmidt. Komplet formularzy musi zostać złożony do 31 stycznia.

#ZgłaszamDoNobla

Pomysł posłanki Schmidt odbił się szerokim echem w mediach społecznościowych. Krytycy pomysłu wyśmiali go pod hasztagiem #ZgłaszamDoNobla. We wtorek po południu był jednym z najpopularniejszych na polskim Twitterze.

Starania od 2011 roku

Na Facebooku istnieje strona o nazwie Pokojowa Nagroda Nobla dla WOŚP i Jurka Owsiaka. Założono ją już w 2011 roku. Teraz ponownie przyciągnęła uwagę użytkowników serwisu po propozycji posłanki Schmidt.

Autor: jog/ŁUD / Źródło: TVN24, Facebook, Twitter

Źródło zdjęcia głównego: TVN | Cezary Piwowarski

Raporty: