Polska

Różańce od papieża dla rodziny prezydenta Gdańska

Polska

[object Object]
Różańce od papieża dla rodziny prezydenta Gdańska tvn24
wideo 2/35

W sobotę w południe rozpoczęła się msza pogrzebowa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź przekazał rodzinie zmarłego kondolencje od papieża i różańce, które im podarował.

W gdańskiej Bazylice Mariackiej w sobotę w południe rozpoczęła się msza pogrzebowa zamordowanego prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Biorą w niej udział między innymi premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda i szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

ZOBACZ RELACJĘ Z POGRZEBU ADAMOWICZA >

Po rozpoczęciu mszy metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź przekazał rodzinie prezydenta kondolencje od papieża Franciszka. Wręczył też różańce, które papież podarował rodzicom zmarłego prezydenta, małżonce Magdalenie, córkom Antoninie i Teresie oraz bratu Piotrowi.

List od prymasa

Następnie arcybiskup Henryk Muszyński odczytał list kondolencyjny od prymasa Polski Wojciecha Polaka.

Polak podkreślił w nim, że ze smutkiem przyjął wiadomość o śmierci Pawła Adamowicza. Jak dodał, nie może osobiście przekazać kondolencji rodzinie, ponieważ przebywa w Panamie na Światowych Dniach Młodzieży. "Pragnę zatem tą drogą przesłać wyrazy szczególnego współczucia i duchowej jedności, prosząc o ich przekazanie szanownej małżonce, dzieciom i bliskim świętej pamięci prezydenta, a także wszystkim uczestnikom liturgii pogrzebowej oraz całej społeczności miasta Gdańska" - napisał prymas Polski. "Modlitwą i myślą staję przy trumnie świętej pamięci prezydenta Pawła Adamowicza, aby dziękować Bogu za wszelkie dobro, jakie przez jego ręce i serce stało się udziałem wielu ludzi. Działo się tak w przeszłości, gdy podejmował działalność opozycyjną w czasach PRL-u, poprzez troskę o uchodźców i emigrantów, którą wyrażał, jako prezydent Gdańska, aż po udział w tragicznym finale WOŚP podczas, którego dziękował za okazywane dobro, szczerość i solidarność" - podkreślił Polak. "Niech zmartwychwstały Chrystus, którego odnalazł i wyznawał w Kościele, jako drogę, prawdę i życie w swoim miłosierdziu obdarzy go łaską pokoju i życia wiecznego" - zaznaczył prymas Polski.

Autor: ads//kg / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości