Polska

Ostatnie pożegnanie Pawła Adamowicza. Spocznie w Bazylice Mariackiej

Polska

[object Object]
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12tvn24
wideo 2/35

W południe rozpocznie się pogrzeb zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Pożegnają go gdańszczanie, przedstawiciele władz państwowych, politycy oraz zagraniczni przyjaciele. Urna z prochami samorządowca spocznie w bocznej części Bazyliki Mariackiej obok Kaplicy Rajców. ["Polska i Świat"]

Uroczystości w porozumieniu z rodziną zmarłego są organizowane przez władze Gdańska z elementami państwowymi. Msza pogrzebowa Pawła Adamowicza rozpocznie się w południe w Bazylice Mariackiej. Poprowadzi ją metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź.

Świątynia będzie otwarta już od godziny 10. W południe przez około minutę zabrzmią syreny alarmowe.

Władze państwowe, byli prezydenci i premierzy, zagraniczni goście

W Bazylice Mariackiej zmieści się 3,5 tysiąca żałobników. Wśród nich najbliższa rodzina, współpracownicy i znajomi Pawła Adamowicza.

W uroczystościach wezmą udział prezydent RP Andrzej Duda oraz delegacja rządowa z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim oraz ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

Swoje uczestnictwo w ostatnim pożegnaniu prezydenta Gdańska zapowiedział też przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

We mszy pogrzebowej uczestniczyć mają także byli prezydenci RP: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski oraz byli premierzy: Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak, Kazimierz Marcinkiewicz, Marek Belka i Jerzy Buzek.

Swój przyjazd do Gdańska zapowiedzieli: były prezydent Niemiec Joachim Gauck oraz burmistrzowie Rotterdamu, Bremy, Lipska i Hamburga.

Polskie samorządy będzie reprezentować 300 prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych z całego kraju.

Trumnę wnieśli prezydenci miast
Trumnę wnieśli prezydenci miast

W pożegnaniu Pawła Adamowicza udział mają wziąć także politycy wszystkich ugrupowań parlamentarnych. Na uroczystości do Gdańska już w piątek udało się wielu polityków Platformy Obywatelskiej.

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej na pogrzebie mają się także pojawić parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Udział wezmą także delegacje PSL oraz Kukiz'15.

Prezydium Sejmu będzie reprezentowała wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. Senat: wicemarszałek Bogdan Borusewicz (PO) oraz senator Antoni Szymański.

"Modlimy się: panie chroń nas od nienawiści, chęci odwetu, o mądrość i siłę ducha"
"Modlimy się: panie chroń nas od nienawiści, chęci odwetu, o mądrość i siłę ducha"tvn24

Transmisja na telebimach

Urząd Miejski w Gdańsku poinformował, że ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w Bazylice Mariackiej, dla wszystkich gdańszczan, którzy nie dostaną się do kościoła, będzie przeprowadzona transmisja z uroczystości.

Nabożeństwo pogrzebowe będzie transmitowane na ośmiu ekranach ustawionych na Głównym Mieście. Pięć telebimów zainstalowanych będzie na ul. Długiej i Długim Targu, po jednym na Targu Węglowym, Placu Świętopełka i Wyspie Ołowianka. Transmisja wyświetlana będzie też w ERGO ARENIE, która zostanie otwarta o godzinie 10 (wejście bramą A1). Na ul. Długą i Długi Targ dojście będzie możliwe ze wszystkich kierunków z wyłączeniem Bramy Zielonej (Most Zielony), ul. Powroźniczej i ul. Pocztowej. Na Targ Węglowy, do Parku Świętopełka, Ołowianki i ERGO ARENY będzie można wejść bez ograniczeń. Otwarte będą parkingi przy hali ERGO ARENA, zaparkować będzie też można wzdłuż ul. Łokietka.

Możliwość publicznego oglądania pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza będą mieli również Polacy w kilkunastu innych miastach.

Nie będzie można wejść ze zniczami do miejsc, w których będą ekrany. Osoby, które je przyniosą, będą proszone o zostawienie ich u służb porządkowych. Zdeponowane znicze po zakończeniu uroczystości będą przeniesione, ustawiane i zapalone w ustalonym miejscu. Prawdopodobnie będzie to Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy.

Apel rodziny

Żona Pawła Adamowicza, Magdalena, zaapelowała, by na pogrzeb nie przynosić kwiatów i zniczy, a w zamian wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza.

Kwesta wolontariuszy WOŚP i Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Kwesta wolontariuszy WOŚP i Hospicjum im. ks. Dutkiewiczatvn24

Jak dojechać?

W obszarze całego miasta, a w szczególności Śródmieścia spodziewany jest bardzo duży ruch drogowy.

Władze Gdańska bardzo proszą o korzystanie z komunikacji miejskiej. Przejazdy do soboty do godz. 23:59 będą bezpłatne. Z powodu zmian w ruchu kierowcy proszeni są o zwracanie szczególnej uwagi na tymczasowe oznakowanie i bezwzględne stosowanie się do poleceń służb mundurowych. W trakcie uroczystości zmienione będzie funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Przez cały dzień nie będzie kursować linia 100. Niektóre linie natomiast będą zasilone. W godzinach 8-18 częściej będą funkcjonować linie tramwajowe 8, 9, 12 i autobusowe 154, 167 i 210. Uruchomiona zostanie linia tramwajowa 7.

W przypadku dużej frekwencji zostaną uruchomione dodatkowe kursy na innych liniach tramwajowych i autobusowych. Władze miasta przypominają, że dojechać do Śródmieścia można też pociągami SKM, które w tym dniu będą kursować według sobotniego rozkładu jazdy, czyli co 10 minut.

W sobotę ZKM Gdynia uruchomi własną linię autobusową 101 na trasie z dworca kolejowego Gdynia Głowna Osobowa przez Oliwę, Wrzeszcz do przystanku SKM Śródmieście w Gdańsku. Linia jest bezpłatna.

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku poinformowała, że bezpieczeństwo uczestników pogrzebu i mieszkańców Gdańska będą zapewniać policjanci ruchu drogowego, prewencji i pionu kryminalnego. Nad bezpieczeństwem najważniejszych osób w państwie czuwać będą funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa. Środki bezpieczeństwa – jak wskazało MSWiA – będą odpowiednie do charakteru uroczystości pogrzebowych.

Pomoc psychologiczna

Podczas pogrzebu osobom potrzebującym zapewniona będzie profesjonalna pomoc psychologiczna. Sześciu psychologów MOPR będzie pracować w godzinach od 10 do 16 w budynku Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. W budynku będzie też punkt medyczny. Z pomocy psychologów będzie można skorzystać również telefonicznie, pod numerem: 58 347 82 82.

W pobliżu Bazyliki Mariackiej wsparcia udzielą pracownicy socjalni. Ich zadaniem będzie np. odprowadzenie osób potrzebujących do psychologa lub wyprowadzenie z tłumu. Będą ubrani w pomarańczowe kamizelki, z plakietkami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - Nie wstydźmy się swojej słabości, emocji wywołanych tragedią, nie udawajmy silnych w tak trudnym momencie – apeluje zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk. Urząd Miejski w Gdańsku prosi wszystkie osoby potrzebujące pomocy o zgłaszanie się do komisariatu policji na ul. Piwnej. W to miejsce przyprowadzane będą dzieci, które zgubią się podczas uroczystości.

Spocznie w bocznej części bazyliki

Po nabożeństwie urna z prochami Pawła Adamowicza spocznie w bocznej części Bazyliki Mariackiej obok Kaplicy Rajców. To będzie dopiero czwarty pochówek w bazylice po 1945 roku.

Bazylika była dla prezydenta Adamowicza bardzo ważna. Na sklepieniu świątyni ufundował nawet złotą gwiazdę, którą zadedykował swojej żonie i córkom.

Tłum odprowadził prezydenta

Od czwartkowego popołudnia trumna z ciałem Pawła Adamowicza była wystawiona przez niemal dobę w Europejskim Centrum Solidarności. Z możliwości pożegnania i złożenia ostatniego hołdu zmarłemu zdołało tu skorzystać 53 tysiące osób, choć chętnych było dużo więcej.

Trumna z ciałem prezydenta przewieziona została z ECS do Bazyliki Mariackiej karawanem w piątek późnym popołudniem. W ostatniej drodze prezydentowi towarzyszyło tysiące gdańszczan.

Pochód ruszył z Europejskiego Centrum Solidarności
Pochód ruszył z Europejskiego Centrum Solidarności

Zmarł po ataku nożownika

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem 27-letni Stefan W., który podczas gdańskiego finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydenta przewieziono do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania, od 1990 r. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

[object Object]
Aleksandra Dulkiewicz na Światełku dla Prezydenta. Całe przemówienietvn24
wideo 2/22

Autor: js//plw / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości