Polska

Podejrzany w aferze gruntowej: CBA chciało, bym obciążał polityków

Polska

TVN24TVN24 dotarła do zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez CBA

Piotr R., zatrzymany przez ABW w związku z aferą gruntową w Ministerstwie Rolnictwa, twierdzi, że CBA nakłaniało go do obciążania polityków. TVN24 dotarła do zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, jakie złożył w prokuraturze obrońca byłego Asystenta Andrzeja Leppera.

Jak zeznał Piotr R., tuż po zatrzymaniu agenci CBA nakłaniali go do obciążenia polityków – Andrzeja Leppera, Janusza Maksymiuka, Stanisława Łyżwińskiego, Wandę Łyżwińską, Elżbietę Wiśniowską, Ryszarda Czarneckiego, Grzegorza Schetynę, Jerzego Szmajdzińskiego. Zeznanie Piotra R. nie było protokołowane.

Kalisz: To jest skandal nad skandale!

Zdaniem Ryszarda Kalisza (LiD), CBA jest "horendalnie niebezpieczne dla państwa i dla praw człowieka", bo nie protokołując, starało się uzyskać zeznania przeciwko opozycji politycznej. - To jest skandal nad skandale! - ocenił polityk LiD w Magazynie 24 godziny.

Kalisz: To jest zamach na demokracjęTVN24

Jak dodał, ujawnione zeznania Piotra R. potwierdzają powody, na podstawie których zaskarżył ustawę o CBA do Trybunału Konstytucyjnego. Pismo do TK poseł LiD złożył w ubiegłym tygodniu. - Ustawa o CBA jest niezgodna z konstytucją - stwierdził Kalisz. - Bo to co my się dowiadujemy o funkcjonowaniu tej służby, to jest zamach na prawa człowieka i na demokrację - argumentował.

Julia Pitera (PO) stwierdziła, że przede wszystkim informacje podane przez Piotra R. trzeba sprawdzić. - Ten człowiek jest osadzony w areszcie, więc łatwo będzie zweryfikować z kim się spotykał i rozmawiał - dodała.

Girzyński: Nie dajcie się zwieść

Girzyński: Nie dajcie się, państwo, zwieśćTVN24

Zbigniew Girzyński (PiS) przestrzegł jednak, że osoby oskarżone często odwracają uwagę od własnej winy i kierują trop podejrzenia na tych, którzy ich oskarżają. - Piotr R. próbuje zrzucić odpowiedzialność w innej sprawie na funkcjonariuszy służby specjalnej - mówił poseł PiS. Jego zdaniem, Piotr R. "gra na politycznej walce Platformy z CBA licząc, że dzięki temu uda mu się wywinąć od kary". - Nie dajcie się, państwo, zwieść - przestrzegł Girzyński.

Kim jest Piotr R.?

Piotr R. próbuje zrzucić odpowiedzialność w innej sprawie na funkcjonariuszy służby specjalnej. Nie dajcie się państwo zwieść. Zbigniew Girzyński (PiS)

W wyniku tego śledztwa, CBA przeprowadziło kontrolę w "Telefonii Dialog", gdzie pracowali Piotr R. i Andrzej K. W wyniku tych działań, prokuratura postawiła im dodatkowe zarzuty - korupcji gospodarczej i działania na szkodę "Telefonii Dialog". Według CBA, brali nawet kilkusettysięczne łapówki w zamian za korzystne rozstrzyganie przetargów. Przyjmowali też korzyści majątkowe od kontrahentów spółki.

Zawiadomienie o przestępstwie CBA - nie po raz pierwszy

To nie pierwsze zawiadomienie o przestępstwie popełnionym przez CBA, które składa podejrzana osoba, zatrzymana dzięki akcji Biura. Wcześniej takie zawiadomienie złożyła była posłanka Beata Sawicka. Według Sawickiej funkcjonariusze CBA przekroczyli swe uprawnienia, podejmując bezpodstawnie inwigilację wobec niej oraz namawiając ją do przestępstwa, jakim jest przyjęcie łapówki. Sawicka jest podejrzana o podżeganie i nakłanianie do korupcji oraz płatnej protekcji, przyjęcie korzyści majątkowej i powoływanie się na wpływy w organach władzy.

Źródło: TVN24, Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości