Polska

PO zweryfikuje ludzi Kaczyńskich w służbach

Polska

TVN24PO chce zreformować służby specjalne

Po zmianie rządu - rewolucja w specsłużbach. Według RMF FM, PO po przejęciu władzy chce powiązać CBA z Ministerstwem Finansów, ABW - z MSWiA, a Agencję Wywiadu oddać pod skrzydła MSZ. Ludzie przyjęci za obecnej władzy mają zostać zweryfikowani.

- Chcemy dokonać bardzo szerokiej, głębokiej reformy służb. Widać, że w służbach jest wyraźny kryzys - przekonuje Marek Biernacki. Jego zdaniem należy uspokoić służby działające teraz na zlecenie polityków.

Lewica z kolei wolałaby połączyć Centralne Biuro Antykorupcyjne z Centralnym Biurem Śledczym. W innych kwestiach jest jednak zgodna z Platformą. - Agencja Wywiadu w strukturach resortu spraw zagranicznych to rozsądne rozwiązanie – mówi RMF FM Janusz Zemke. - Wywiad funkcjonuje w Wielkiej Brytanii w ramach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Są takie rozwiązania i to jest sprawa do rozważenia - dodaje.

Obie partie zgodnie chcą pozbyć się koordynatora do spraw specsłużb (obecnie tę funkcję pełni Zbigniew Wassermann) oraz oddać służby wojskowe wojsku. Chcą również zweryfikować cywilów, których do tych służb przyjęli obecni rządzący.

Źródło: RMF FM, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24