Polska

CBOS: poparcie dla PO wzrosło o 5 punktów proc. SLD traci

Polska

Badanie przeprowadzono w dniach 4–11 grudnia 2014 roku

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w grudniu, wygrałaby je Platforma Obywatelska z 43 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu CBOS. PiS z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry i Polską Razem Jarosława Gowina uzyskałoby 28 proc. poparcia.

W porównaniu z listopadem poparcie dla PO wzrosło o 5 punktów procentowych, a dla PiS, SP i PR - o 1 punkt. Według sondażu poparcie dla PSL zadeklarowało 9 proc. badanych (wzrost o 1 punkt), a dla SLD - 7 proc (spadek o 2 punkty proc.). Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego uzyskała 4 proc. poparcia (bez zmian w porównaniu z listopadem). W grudniowym badaniu po 1 proc. poparcia uzyskały Twój Ruch i Polska Partia Pracy Sierpień '80 (bez zmian w porównaniu z listopadem).

W wyborach chce wziąć udział 54 proc. Polaków

W grudniu udział w ewentualnych wyborach parlamentarnych deklaruje 54 proc. dorosłych Polaków. W ciągu ostatniego miesiąca odsetek potencjalnych wyborców zmalał o 7 punktów procentowych. O tyle samo zwiększył się odsetek osób kategorycznie wyrażających niechęć do udziału w wyborach (z 23 proc. do 30 proc.). - Do wyraźnego spadku deklarowanej frekwencji wyborczej przyczyniły się zapewne kontrowersje wokół liczenia głosów i wyniku wyborów samorządowych. Okazuje się, że osoby kwestionujące oficjalne wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich są wyraźnie rzadziej skłonne deklarować udział w wyborach do Sejmu i Senatu. Chęć udziału w wyborach parlamentarnych deklaruje 63 proc. osób uznających wyniki wyborów za wiarygodne i 40 proc. spośród tych, którzy uważają, że – z różnych względów – nie są one miarodajne - odnotowuje CBOS. Chęć udziału w ewentualnych wyborach do Sejmu i Senatu wyraża 75 proc. osób deklarujących głosowanie w ostatnich wyborach samorządowych. W głosowaniu do Sejmu i Senatu częściej zamierzają uczestniczyć osoby, które w wyborach do sejmików wojewódzkich oddały głos na PO (83 proc.), PiS (81 proc.) i SLD (81 proc.), niż wyborcy PSL (66 proc.). Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 4–11 grudnia 2014 roku na liczącej 936 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Autor: kde\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości