PO wnioskuje do NIK o kontrolę i zapowiada wotum nieufności wobec Ziobry

TVN24

Tomczyk: w ciągu 24 godzin złożymy wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobrytvn24
wideo 2/36

Złożymy wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o pilną kontrolę w Ministerstwie Sprawiedliwości - zapowiedział poseł Marcin Kierwiński (PO-KO). To reakcja na ujawnioną w zeszłym tygodniu zorganizowaną akcję dyskredytowania sędziów, w której - według doniesień mediów - uczestniczyli urzędnicy z resortu sprawiedliwości. Platforma "w ciągu 24 godzin" złoży też wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra Zbigniewa Ziobry.

Portal Onet ustalił, że urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości - w tym były już wiceminister Łukasz Piebiak - mieli stać za zorganizowanym hejtem wobec sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości wprowadzane przez Zjednoczoną Prawicę.

Dzień po pierwszych doniesieniach medialnych Piebiak podał się do dymisji.

W sprawie pojawiają się kolejne szczegóły. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >

Kierwiński: wnioskujemy do NIK o pilną kontrolę w ministerstwie

- My tej sprawy nie zostawimy. Zarówno kwestii natury politycznej, jak i finansowej - zapowiedział na konferencji prasowej w Sejmie poseł PO-KO Marcin Kierwiński.

Mówił, że jego ugrupowanie złoży w poniedziałek "wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o pilną kontrolę w Ministerstwie Sprawiedliwości w zakresie wszelkich umów zawieranych od 2015 roku, dotyczących kampanii w internecie, PR-u, marketingu, aby sprawdzić zasadność wydatkowania środków na tego typu działania".

- Mamy istotne podejrzenia, że środki publiczne były wydawane na hejt. To musi być sprawdzone przez niezależnych audytorów. Stąd nasz wniosek do NIK - tłumaczył Kierwiński.

Kierwiński: złożymy do Najwyższej Izby Kontroli wniosek o pilną kontrolę w Ministerstwie Sprawiedliwościtvn24

Tomczyk: złożymy wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ziobry

Poseł Cezary Tomczyk z PO-KO podkreślił, że "mija kolejny dzień wielkiej afery w Ministerstwie Sprawiedliwości i ciągle nie ma reakcji premiera Morawieckiego, nie ma reakcji ministra Ziobry".

- PiS mówił o kaście, że trzeba tę kastę znaleźć i ją zniszczyć. Paradoks tej sytuacji polega na tym, że nie znaleziono żadnej dodatkowej kasty, ale jedną stworzono. Stworzono kastę sędziów hejterów, którzy są powiązani z politykami PiS-u i dzisiaj wszelkie te powiązania są pokazywane opinii publicznej - powiedział.

Tomczyk poinformował, że "w ciągu najbliższych 24 godzin zostanie przez Platformę Obywatelską złożony wniosek o wyrażenie wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry".

- Przed nami piątkowy Sejm i szansa, żeby tę sprawę przeciąć i rozwiązać. (...) Nie zostawimy tej sprawy - zadeklarował Tomczyk.

Autor: ads/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: