Polska

PO pyta Rostowskiego, kiedy projekt ws. OFE. "Relatywnie szybko"

Polska


Rządowe założenia reformy systemu emerytalnego były tematem środowego spotkania w Sejmie klubu PO z wicepremierem, ministrem finansów Jackiem Rostowskim. Minister pytany, kiedy będzie gotowy projekt ws. OFE, odpowiedział, iż "ma nadzieję, że relatywnie szybko".

- Nie mówiliśmy o konkretnych terminach. To jest kwestia decyzji rządu i Ministerstwa Finansów - powiedział dziennikarzom po posiedzeniu klubu jego szef - Rafał Grupiński.

OFEnsywa rządu

Na początku września premier Donald Tusk zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni powinien być gotowy projekt ustawy wprowadzającej zmiany w systemie emerytalnym. Rządowa propozycja zmian w systemie emerytalnym zakłada przekazanie części obligacyjnej OFE do ZUS, gdzie środki trafiłyby na subkonta. Byłyby waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Ponadto obywatele będą mogli dokonywać wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiały do ZUS, czy do OFE. Do części akcyjnej OFE wpływałaby składka w wysokości 2,92 proc.

ZUS CZY OFE - PRZECZYTAJ NASZ PORADNIK

Rostowski przekonywał posłów z PO także do poparcia projektu zakładającego objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT. Grupiński przyznał, że w klubie PO toczy się dyskusja nad tym projektem. Podkreślił jednak, że potrzebne są w nim korekty.

Zmiany w budżecie na 2014? "Małe"

Minister finansów zapytany przez dziennikarzy o zmiany w budżecie na 2014 rok, stwierdził jedynie, że "będą małe", a ich szczegóły zostaną przedstawione w piątek. Tego dnia rząd ma ostatecznie przyjąć projekt budżetu na 2014 r. Wstępny projekt budżetu został przyjęty przez rząd na początku września br. Przewiduje on m.in., że deficyt w przyszłym roku nie przekroczy 47,7 mld zł. W przyjętym wstępnie projekcie założono, że w 2014 r. wydatki nie przekroczą 324,2 mld zł i będą niższe o ok. 3 mld zł od przewidywanych wydatków w 2013 r. Podobnie jak w latach ubiegłych zamrożone pozostaną progi podatkowe oraz fundusz wynagrodzeń w jednostkach sektora finansów publicznych (bez samorządów). Zgodnie z projektem dochody budżetu państwa wyniosą 276,5 mld zł wobec planowanych w tym roku ponad 275,7 mld zł.

Autor: //kdj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: