Polska

PO przeciw odwołaniu Nowickiej. "Klub zdecydował jednomyślnie"

Polska

Aktualizacja:
PO przeciw odwołaniu Wandy Nowickiej
TVN 24Władze klubu

Posłowie PO zagłosują przeciw odwołaniu Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu. - Klub zdecydował jednomyślnie - poinformował Stefan Niesiołowski. Podczas głosowania ma obowiązywać dyscyplina partyjna.

Do głosowania nad odwołaniem Nowickiej dojdzie w piątek. Po decyzji PO wygląda na to, że wicemarszałek nie zostanie odwołana. Zamiar głosowania przeciw odwołaniu Nowickiej zadeklarowały także PSL i SLD.

PO też przeciw

Decyzję w sprawie Nowickiej klub PO podjął na dzisiejszym posiedzeniu. Wcześniej prezydium klubu opowiedziało się za tym, by nie głosować przeciwko obecnej wicemarszałek.

Władze klubu spotkały się z premierem Donaldem Tuskiem i uznały, że nie ma żadnych powodów, aby odwołać Wandę Nowicką ze stanowiska wicemarszałka Sejmu - poinformowała dziennikarzy wiceszefowa klubu Platformy Małgorzata Kidawa-Błońska.

Dopytywana, czy w głosowaniu nad odwołaniem Nowickiej w klubie PO będzie obowiązywać dyscyplina, Kidawa-Błońska odparła: - Z wyjątkiem głosowań dotyczącymi światopoglądu posłowie głosują zgodnie z rekomendacją przyjętą na klubie.

Dylematy PO

Przed rozpoczęciem posiedzenia klubu PO jego członkowie byli podzieleni. - Oczywiście, że mamy dylemat, bo Januszowi Palikotowi chodzi tylko o spektakl medialny - ocenił jeden z posłów.

Ostro i jednoznacznie w tej sprawie wypowiedziała się w poniedziałek marszałek Sejmu Ewa Kopacz. - Palikot staje się w moim odczuciu politycznym macho, który mówi: "ja wam pokażę, kobitki, gdzie jest wasze miejsce w polityce" (...) Kobiety są równie wartościowymi politykami jak panowie. Chciałabym, żeby o tym pamiętał Janusz Palikot wtedy, kiedy będzie rozgrywał swoje cyniczne, polityczne sprawy, używając do tego kobiet. (...) Ja nie będę uczestniczyć w teatrzyku pana Palikota - podkreśliła marszałek.

Posłowie Platformy pytani jak rozumieć te słowa, przyznawali nieoficjalnie, że może oznaczać to wezwanie do wstrzymania się od głosu. - Możliwe, że wstrzymamy się od głosu, zobaczymy - nie wykluczył jeden z parlamentarzystów. Szef klubu PO Rafał Grupiński zastrzegł, że - choć władze klubu nie zamierzają nakładać na swych posłów specjalnej dyscypliny w sprawie głosowania nad wnioskiem RP - to zgodnie z regułami klubu Platformy, w sprawach personalnych zwykle obowiązuje jednomyślność. - W sprawach personalnych raczej obowiązuje dyscyplina, więc myślę, że jak będzie ustalenie, to poza sprawami światopoglądowymi, w zasadzie klub powinien być zdyscyplinowany - zaznaczył.

Nagrody niezgody

Do głosowania nad odwołaniem z funkcji Nowickiej dojdzie, ponieważ w ubiegłym tygodniu klub Ruchu Palikota wycofał dla niej poparcie. Decyzja ta to pokłosie przyjęcia przez Nowicką nagrody za 2012 rok.

Nagrody takie otrzymali wszyscy wicemarszałkowie oraz marszałek Sejmu, wszyscy też ostatecznie zapowiedzieli przekazanie nagród na cele społeczne. Posłowie Ruchu zdecydowali, że nową kandydatką na wicemarszałka Sejmu będzie posłanka Anna Grodzka. Z kolei Ludwik Dorn jest kandydatem klubu SP na to stanowisko.

Sejm odwołuje wicemarszałka, na wniosek złożony przez co najmniej 15 posłów, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Autor: ŁOs//gak / Źródło: TVN24, "Fakty" TVN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP | Paweł Supernak

Pozostałe wiadomości