PO pomoże ZNP przy referendum. Jest specjalny zespół

Polska

Aktualizacja:
Reforma autorstwa PiS zakłada likwidację gimnazjówtvn24
wideo 2/35

Liczymy na zebranie ponad 500 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy polskiej oświaty - mówił w Sejmie Grzegorz Schetyna. Przewodniczący PO poinformował, że partia powołała specjalny zespół wsparcia dla Związku Nauczycielstwa Polskiego, który jest pomysłodawcą referendum.

Na czele wspomnianego przez Schetynę zespołu stanie posłanka PO Urszula Augustyn odpowiedzialna za edukację w gabinecie cieni. Oprócz tego w skład zespołu wejdą również Elżbieta Gapińska, Kinga Gajewska, Rafał Grupiński, Piotr Borys i Stanisław Gawłowski.

- To są osoby, które będą koordynować zaangażowanie PO, struktur regionalnych, powiatowych, lokalnych, w akcję zbierania podpisów - tłumaczył Schetyna.

- Liczymy na zebranie ponad 500 tys. podpisów, doprowadzenie do debaty w polskim parlamencie na temat przyszłości polskiej szkoły i skutecznego przeprowadzenia referendum - mówił lider Platformy Obywatelskiej.

Dodał, że cieszą go podawane przez niektóre media doniesienia z Pałacu Prezydenckiego, iż Andrzej Duda waha się nad podpisaniem ustawy o reformie edukacji. - Trzymam kciuki za właściwą, sensowną, przyszłościową decyzję, pokazującą nie tylko podmiotowość, ale także odpowiedzialność za to, co tak ważne dla nas wszystkich, czyli przyszłość polskiej szkoły - mówił Schetyna.

Ogólnopolskie referendum

19 grudnia ZNP zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o "zawetowanie ustaw wprowadzających reformę edukacji lub zarządzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy systemu edukacji".

W środę przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz spotkał się z przedstawicielami m.in. PO, Nowoczesnej, Partii Razem, Inicjatywy Polskiej oraz SLD.

- Chcemy zorganizować ogólnonarodowe referendum po to, żebyśmy pokazali - także przez tę dezaprobatę, poprzez wymiar statystyczny, poprzez zebranie miliona podpisów - że to nie jest sprawa tylko i wyłącznie nauczycieli, że to nie jest sprawa tylko i wyłącznie pracowników oświaty, że to nie jest sprawa tylko ZNP, ale że to jest sprawa, która powinna jednoczyć jak najszersze kręgi społeczne - zapewniał Broniarz.

Zgodnie z zapowiedzianą reformą edukacji autorstwa PiS w miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, dwustopniowe szkoły branżowe i szkoły policealne. Gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany mają być wprowadzane stopniowo począwszy od roku szkolnego 2017/2018.

ZNP chce referendum ws. reformy edukacjitvn24

Autor: ts\mtom / Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: