PO o prezydencie: udział w fałszowaniu aktów prawnych

Polska

Aktualizacja:
Prezydent podpisał część ustaw, które przegłosowano w Sali Kolumnowej ("Polska i Świat", 30.12.2016)tvn24
wideo 2/35

Akceptowanie i legalizowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę bezprawnych decyzji posłów klubu PiS podjętych w dniu 16 grudnia 2016 r. w Sali Kolumnowej jest udziałem w fałszowaniu aktów prawnych - napisał w oświadczeniu rzecznik PO Jan Grabiec.

Oświadczenie rzecznika Platformy Obywatelskiej ma związek z informacją dyrektora Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP Marka Magierowskiego o podpisaniu przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustaw podjętych 16 grudnia 2016 r. podczas - jak podkreślił Grabiec - "posiedzenia klubu PiS w Sali Kolumnowej". "Spotkanie to nie może zostać uznane za kontynuację 33. posiedzenia Sejmu RP, a podjęte na nim decyzje nie mają skutków prawnych" - ocenił rzecznik PO. Jak dodał, żadna z ustaw - jego zdaniem - "rzekomo uchwalonych" 16 grudnia 2016 r. nie może być przedmiotem dalszej procedury legislacyjnej w Senacie RP, a senatorowie Platformy Obywatelskiej nie brali i nie będą brali udziału w żadnej próbie legalizacji tych dokumentów. "Akceptowanie i legalizowanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę bezprawnych decyzji posłów klubu PiS podjętych w dniu 16 grudnia 2016 r. w Sali Kolumnowej jest udziałem w fałszowaniu aktów prawnych i będzie stanowiło przedmiot odpowiedzialności konstytucyjnej i prawnej" - podkreślił w oświadczeniu Grabiec.

Kryzys sejmowy

Od 16 grudnia w sali plenarnej Sejmu przebywają posłowie opozycji, którzy rozpoczęli wtedy protest wobec wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby i wobec projektowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie, domagając się zachowania jej dotychczasowych reguł. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r. Opozycja uważa, że głosowania w Sali Kolumnowej były nielegalne, m.in. z powodu braku kworum. Marszałek Sejmu zapewnił, że w głosowaniach 16 grudnia brała udział wymagana w konstytucji liczba posłów oraz że każdy z posłów mógł wejść do Sali Kolumnowej głównym wejściem i brać udział w każdym głosowaniu.

Sąd Rejonowy w Radomiu utrzymał w mocy postanowienie prokuraturytvn24
wideo 2/35

Autor: mw\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: