Polska

PO: Nie chcemy zjeść babci

Polska

Borowski zarzuca PO dzielenie społeczeństwa
TVN24Borowski zarzuca PO dzielenie społeczeństwa

- Wy macie filozofię reprezentowania zdrowych, szczęśliwych i bogatych - zarzucał Platformie Obywatelskiej w Magazynie 24 Godziny polityk LiD Marek Borowski. Adam Szejnfeld z PO i jego koalicyjny partner z PSL Janusz Piechociński odrzucali te oskarżenia.

- Zaczynacie dzielić społeczeństwo na biednych i bogatych - udowadniał Borowski podając przykłady, które jego zdaniem dobrze obrazują tę tezę: proponowaną reformę edukacji Krystyny Hall z bonem oświatowym na czele, propozycje wprowadzenia opłat za studia wyższe, dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne i w końcu zapowiedź podatku liniowego złożoną przez premiera Donalda Tuska.

Zdaniem Borowskiego ta ostatnia doprowadzi jedynie do obniżenia obciążeń podatkowych najbogatszych. Także proponowana w ostatnich dniach zmiana finansowania partii politycznych - przez indywidualne deklaracje podatników - jest zdaniem polityka lewicy przejawem "prywatyzacji" społeczeństwa, "gdy zamożna większość będzie czuła się lepiej".

Adam Szejfneld broni PO
Adam Szejfneld broni PO

PO: To nieprawda

Poseł Adam Szejnfeld z PO zdecydowanie zaprzeczał zarzutom Borowskiego: - Pan wyciąga złe wnioski - zwracał się do byłego marszałka Sejmu, argumentując, że np. wprowadzenie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego nie jest dzieleniem społeczeństwa.

Szejnfeld odniósł się przy okazji do słynnego już spotu reklamowego Prawa i Sprawiedliwości z wilkiem i Czerwonym Kapturkiem. - Nie ma żadnego wilka, który chce zjeść babcię, Czerwonego Kapturka i zawartość koszyczka - mówił poseł PO - My chcemy do koszyczka dołożyć - dodał.

PSL za, ale wstrzemięźliwie

Koalicjanta z PO wspierał poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Janusz Piechociński: - Ten rząd, gdybyśmy go mieli na osi ideowej sytuować, jest silną chadecją - przekonywał.

Krzysztof Putra krytykuje PO
Krzysztof Putra krytykuje PO

Jednocześnie Piechociński nie chciał odpowiedzieć wprost na pytanie, czy PSL popiera propozycję podatku liniowego. - PSL chce niższych, sprawiedliwych, dobrych podatków - mówił dość ogólnikowo, zaznaczając, że istnieją "obszary, w których każdy koalicjant zachowuje swoje zdanie".

PiS: nic nie robicie

Obecny w studiu Krzysztof Putra z PiS skupił się na krytyce 100 dni rządu Tuska. - W opozycji dwa lata stracone, 100 dni rozpędu to za mało… - mówił poseł. Zaapelował również do PO, by nie udawała, że ma program i zajęła się rządzeniem, a nie PR.

Szejnfeld ripostował, że krytyka PiS jest bezpodstawna. Szczególnie zaś zarzut małej ilości przygotowanych ustaw: - Są różnice między projektami poselskimi a rządowymi - mówił, wyliczając, że do przygotowania projektu poselskiego wystarczy 15 posłów, a rządowy musi przejść całą procedurę. A poza tym "nie o matematykę chodzi, tylko o jakość ustaw".

Polityk Platformy zarzucił przy okazji PiSowi, nawiązując do "matrixowej" konferencji Adama Hofmana i Mariusza Kamińskiego oraz bajki o wilku, infantylizację.

Źródło: TVN24, Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości