Koalicja Obywatelska wnioskuje o dokończenie posiedzenia Sejmu w ciągu 10 dni

TVN24

PO-KO wnioskuje o dokończenie posiedzenia Sejmu w ciągu 10 dniTVN 24
wideo 2/36

Posłowie Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej złożyli wniosek do marszałek Sejmu, by rozpoczęte w środę, ostatnie w tej kadencji posiedzenie izby, zostało dokończone w ciągu 10 dni, a nie po wyborach parlamentarnych. - Problemem jest jakiś diabelski plan, który powstał w głowie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego - przekonywał poseł Cezary Tomczyk.

Zgodnie z decyzją, która zapadła we wtorek wieczorem na posiedzeniu prezydium Sejmu, rozpoczęte w środę rano ostatnie posiedzenie Sejmu tej kadencji, zostało przerwane w czwartek nad ranem i ma być kontynuowane po wyborach parlamentarnych, w dniach 15-16 października. Zostało to uzasadnione krótką kampanią wyborczą i prośbami posłów, żeby mogli jechać do okręgów. Wniosek o przerwę zgłosił klub PiS. Pierwotnie ostatnie w tej kadencji posiedzenie Sejmu miało zakończyć się w ten piątek.

Marszałek Sejmu zadeklarowała, że podczas kontynuacji posiedzenia Sejmu - 15 i 16 października "nie będzie żadnych zmian" w kwestii harmonogramu obrad.

Platforma wnioskuje o dokończenie posiedzenia Sejmu w ciągu 10 dni

- Dzisiaj w imieniu Koalicji Obywatelskiej składamy wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zmianę terminu posiedzenia Sejmu. Chcemy, żeby kontynuacja posiedzenia Sejmu odbyła się w ciągu najbliższych 10 dni - oświadczył na konferencji prasowej w Sejmie Cezary Tomczyk (PO-KO).

- Jeżeli jest tak, że nie ma za tym żadnego planu, to w związku z tym nie ma żadnego problemu, żeby posiedzenie Sejmu odbyło się w ciągu najbliższych dni. Tak, aby żaden Polak i żadna Polka, żeby nikt w naszym kraju nie miał najmniejszych wątpliwości, że po wyborach dojdzie do czegoś złego - podkreślił Tomczyk.

Agnieszka Pomaska (PO-KO) przekonywała, że dotychczasowe działania polityków PiS "potrafiły być bardzo groźne". - Patrząc na dotychczasowe działania polityków Prawa i Sprawiedliwości, tego, jak funkcjonował Sejm, jak w nagłym trybie potrafił bardzo groźne ustawy przyjmować, nasuwa się nam wszystkim pytanie: co będzie się działo na tym posiedzeniu, w starym składzie już po wyborach - zaznaczyła.

Tomczyk uzasadniał wniosek tym, że "Sejm bez legitymacji nie może decydować o najważniejszych sprawach państwa". - Nie jest problemem czas. Problemem jest jakiś diabelski plan, który powstał w głowie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego- podkreślił.

"Po Prawie i Sprawiedliwości możemy spodziewać się wszystkiego"

Posłowie PO-KO przekonywali, że ich wniosek o dokończenie obrad jest również "testem" dla marszałek Witek. - Nie może być tak, że marszałek Sejmu jest po prostu nominatką prezesa Kaczyńskiego. To jest druga osoba w państwie, która ponosi konstytucyjną odpowiedzialność. Osoba, która sprawuje bardzo wysoki państwowy urząd i w wyjątkowych okolicznościach zastępuje prezydenta - zaznaczył Tomczyk.

Jak dodał, posłowie opozycji są gotowi do pracy. - Tu i teraz możemy zacząć, choćby zaraz, żeby dokończyć to wszystko, co zostało zapisane w porządku obrad - zapewnił Tomczyk.

Na pytanie, czy na posiedzeniu Sejmu, które ma odbyć się po wyborach może być głosowana ustawa dotycząca tego, że Prokuratora Generalnego będzie powoływać prezydent, Pomaska powiedziała, że "plotki są bardzo różne, ale po Prawie i Sprawiedliwości możemy spodziewać się wszystkiego".

Autor: ads/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: