Polska

"Normalny Polak miałby już 10 kontroli". PO-KO składa zawiadomienie w sprawie Banasia

Polska

PO-KO składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia
PO-KO składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasiatvn24
wideo 2/35

Jesteśmy zmuszeni wyręczyć organy państwa i złożyć dzisiaj zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia - poinformował poseł Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak. Zawiadomienie dotyczy zaniżanego czynszu za wynajmowaną przez Banasia kamienicę. - Trudno przyjąć, że mógł nie wiedzieć, jakie obowiązują przepisy podatkowe - podkreślał poseł Jan Grabiec.

Dziennikarz "Superwizjera" TVN Bertold Kittel w swoim reportażu wskazał na wątpliwości dotyczące oświadczeń majątkowych prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Od kilku miesięcy bada je CBA. Kontrola ma zakończyć się w drugiej połowie października, już po wyborach parlamentarnych.

Jak wynika z oświadczeń, Banaś miał wynajmować kamienicę o powierzchni 400 metrów kwadratowych i dwa mniejsze mieszkania. W sumie rocznie otrzymywał za to 65 700 zł.

W kamienicy wynajmowanej przez niego mieścił się hotel na godziny. Szef NIK tłumaczył później w telewizji państwowej, dlaczego za wynajem nieruchomości pobierał nieco ponad 5 tys. złotych miesięcznie. "Gazeta Wyborcza", powołując się na ekspertów od wyceny nieruchomości, szacowała bowiem, że za samą kamienicę powinno to być miesięcznie 15 tysięcy zł.

- Kwota była niższa z prostego powodu: zawarłem umowę przedwstępną i właśnie to, że najemca miał kupić tę kamienicę, spowodowało, że zgodziłem się na niższy czynsz, że pozostałe należności zostaną rozliczone przy sprzedaży kamienicy - wyjaśniał.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE MARIANA BANASIA >

PO-KO zawiadfamia prokuraturę

Posłowie Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej w czwartek w Sejmie zorganizowali konferencję w tej sprawie.

- Nie słyszymy, żeby CBA rozszerzyło swoje śledztwo, czy przyspieszyło badanie oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. W związku z tym jesteśmy zmuszeni wyręczyć organy państwa i złożyć dzisiaj zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, dotyczące rażąco niskiej kwoty wynajmu trzech nieruchomości przez obecnego prezesa NIK - poinformował poseł PO-KO Mariusz Witczak.

Dodał, że "gdyby normalny Polak tak rażąco (nisko - red.) - jak twierdzą eksperci - wycenił wynajem swoich nieruchomości, miałby już 10 kontroli, domiar podatkowy i postępowanie karno-skarbowe".

- Nic takiego nie słyszymy, żeby przytrafiło się Marianowi Banasiowi - mówił.

"Trudno przyjąć, że mógł nie wiedzieć jakie obowiązują przepisy"

Rzecznik Platformy Obywatelskiej Jak Grabiec przypominał na konferencji, że "zaniżanie wysokości płaconych podatków, zaniżanie dochodów budżetu państwa, jest w Polsce przestępstwem".

- Jeśli takich czynów dopuszcza się były minister finansów, były szef Krajowej Administracji Skarbowej to trudno przyjąć, że mógł nie wiedzieć jakie obowiązują przepisy podatkowe - wskazywał.

Autor: ads//plw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości